• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Kuşadası'na Yeni Müze

Mezar Taşları Müzesi

KUŞADASI'NA YENİ BİR MÜZE

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği, ilçedeki Adalızade Mezarlığı’nda müze yapılması için harekete geçti. Belediye Başkanı Ömer Günel ile bir toplantı yapan Dernek Başkanı Mahmut Ökçesiz, çalışmaların önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi.

Oğuzhan Boysan/Manşet Aydın-KUŞADASI Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan tarihi Adalızade Mezarlığı’nda Osmanlı Mezar Taşları Müzesi’nin kurularak kentin kültürel dokusuna kazandırılması için düğmeye basıldı. Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sanat Tarihi Bölümü’nün ortaklaşa geliştireceği proje kapsamında, Adalızade Mezarlığı’nda bulunan Osmanlı Dönemi’ne ait mezar taşları tasnif edilerek kurulacak olan müzede sergilenecek. Ayrıca mezarlıkta peyzaj düzenlemesi yapılarak Adalızade Mustafa Efendi Türbesi de restore edilecek.

“KAYNAK OLACAK”
Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, müzenin tarihi bir okul niteliğinde olacağını belirterek, “Müzede sergilenecek olan mezar taşlarının Türkçe ve İngilizce açıklama levhaları olacak. Müze, üniversite öğrencilerinin yapacağı saha araştırmalarına da kaynak teşkil edecek. Mezar taşlarının tasnif işlemi sırasında Bartın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Halim Varol tarafından hazırlanan doktora tezinden yararlanacağız” dedi.

MEHMET PAŞA SEMPOZYUMU
Kuşadası’ndaki kültür faaliyetlerine yönelik çalışmaların Adalızade Mezarlığı’nda açılacak olan müze ile sınırlı kalmayacağını ifade eden Mahmut Ökçesiz, “Kuşadası’nda 1-3 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinin de katılacağı “Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu” düzenleyeceğiz. Sempozyumda, Mehmet Paşa’nın kimliği, kişiliği ve kente yaptığı hizmetler anlatılacak. Seminer daha sonra ADÜ Rektörlüğü’nün de katkılarıyla kitap haline getirilecek” diye konuştu.

 

32 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret45938
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Hava Durumu
Saat