• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu Başladı

Kervansaray Resmi Açılış Töreni


ÖKÜZ MEHMET PAŞA SEMPOZYUMU BAŞLADI

Aydın Valiliği himayelerinde; Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi ve derneğimiz işbirliği ile düzenlenen Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu Resmi Açılış Töreni, 1 Kasım 2019 tarihinde (dün) Kuşadası Kervansarayında gerçekleşti. Açılış Törenine; Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Adnan Menderes Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk ALDEMİR, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Kuşadası Kaymakamı Sadettin YÜCEL, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Tibet ÖZER, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat YILMAZ, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari YILDIZ, Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ATAMAN , ADÜ Rektör Danışmanı Hüseyin TURGUT, Turizm Fakültesi dekanı Aziz BOSTAN, Kuşadası Belediye Meclis Üyeleri, İlçe AKP, MHP ve İYİ Parti İlçe başkanları, ADA-ÇEV derneği ve Yerel Tarih Gurubu üyeleri, Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut ÖKÇESİZ, çok sayıda davetli ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra ; sırasıyla dernek başkanı Mahmut Ökçesiz, düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğdu, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk Aldemir, İstanbul Üniversitesi rektörü Mahmut Ak ve Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger birer konuşma yaptılar.

Protokol konuşmalarının ardından Kaleiçi Camiinin Müezzini Neyzen Muhammet DOĞAN ’ın ney dinletisi ve Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğrencisi Mehmet KARPUZCU’nun zeybek gösterisi izlendi. Kervansaray’daki resmi tören esnasında Adnan Menderes Üniversitesi Davutlar Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü Öğretim Üyesi Emrah Köksal SEZGİN ve öğrencilerinin hazırladığı “ Helva-i Hakani “ adlı Osmanlı sultanlarının yediği tatlı protokol üyelerine, akademisyenlere ve töreni izlemeye gelen davetlilere ikram edildi.
Sayın valimiz ve Protokol üyeleri ikindi namazını Kaleiçi Öküz Mehmet Paşa Caminde kıldı. Namazdan sonra protokol üyeleri ve katılımcı akademisyenler Kuşadası Öğretmenevine geçerek tarih sohbetinde bulundular. Saat 18.00 civarında sayın valimiz öğretmenevinden ayrıldı ve sempozyumda bildiri sunacak akademisyenler Korumar Otel’de düzenlenen akşam yemeğine katıldılar ve böylece ilk gün sona ermiş oldu.

Sempozyum; 2 Kasım 2019 Cumartesi Günü (bugün) Kuşadası Korumar Otel’de tam gün devam edecek. Bugün toplam 3 oturumda 14 bildiri sunulacaktır. Tarih severleri bekliyoruz.
68 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret74347
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75606.7831
Euro7.42477.4544
Hava Durumu
Saat