• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu

1-3 Kasım 2019 Kuşadası

KUŞADASI ÖKÜZ MEHMET PAŞA SEMPOZYUMU

Aydın Valiliği himayelerinde ; Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği işbirliği ile ülkemizde ilk defa 1-3 Kasım 2019 tarihlerinde Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu düzenlendi. 1 Kasım 2019 Cuma günü Kervansarayda düzenlenen resmi açılış törenine Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Kuşadası Kaymakamı Sadettin YÜCEL, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut AK,  Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk ALDEMİR, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat YILMAZ, Kuşadası Belediyesi Başkan Vekili Tibet ÖZER, Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT,  İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ATAMAN , AKP İlçe Başkanı Mustafa GÖKÇE, MHP İlçe başkanı Mustafa BAYRAKTAR,  İYİ Parti İlçe başkanı Nevzat TURAN,  Meclis Üyeleri  Tacettin ÖZDEN, Fahrettin ÇİÇEK  ve Emre FAZLILAR, basın mensupları , ADA-ÇEV derneği başkanı Mustafa DİNÇOĞLU ve dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş topluluğu katıldı.

Kervansaydaki resmi açılış töreninde ; Dernek başkanı Mahmut ÖKÇESİZ, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif ERDOĞRU, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat YILMAZ, ADÜ Rektörü  Prof. Dr. Osman Selçuk ALDEMİR, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK ve Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra , konuklara kale içi cami müezzini neyzen Muhammet DOĞAN ney taksimleri  ve Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğrencisi  Mehmet KARPUZCU  Zeybek oyunları gösterisi yaptılar.

Konuşmaların ardından Kaleiçi Cami ziyaret edildi ve ikindi namazı kılındı. Daha sonra Sayın valimizin de teşrifleri ile Aydın Öğretmenevinde  protokol üyelerinin ve akademisyenlerinde katıldığı  bir ilim sohbeti düzenlendi. Sayın valimize Öküz Mehmet Paşanın biyografisi, yaptırdığı  eserler, devlet adamlığı ve nüktedanlığı konularında bilgi sunuldu. Bir buçuk saat süren bu ilim sohbetinden sonra sayın valimiz ilçemizden ayrıldı. Sempozyuma katılan akademisyenler akşam yemeği için Korumar Otele geçtiler. Burada düzenlenen akşam yemeğinden sonra  katılımcı akademisyenlerin otellerine dağıtımı ile birinci gün sona erdi.

Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu ikinci gün 2 Kasım 2019Cumartesi günü sabah saat 09.30 da Korumar Otelde başladı. İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut AK beyin başkanlığını yaptığı birinci oturumda ;  Prof. Dr. Feridun EMECEN ( 29 Mayıs Üniversitesi) , Prof. Dr. Mehmet İPŞİRLİ,  (Medipol Üniversitesi ) Prof. Dr. İdris Bostan (İstanbul Üniversitesi),  Prof. Dr. Mehmet Akif ERDOĞRU (Ege Üniversitesi) ve Prof. Dr. Hatice ŞİRİN  bildirilerini sundular. Konukların sorularının cevaplandırılmasından sonra törene teşrif eden Kuşadası Kaymakamı Sadettin YÜCEL  katılım sertifikalarını sundu.  Hatıra resmi çekildikten sonra öğle yemeği arası verildi.

Öğleden sonraki ikinci oturum saat 14.00 de başladı. Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM beyin başkanlığını yaptığı bu oturumda ;  Prof. Dr. Tuncer BAYKARA (Emekli Öğretim Üyesi ),  Prof. Dr. Özen TOK ( Erciyes Üniversitesi), Prof. Dr. Ömer İŞBİLİR ( Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi),  Dr. Öğretim Üyesi Bülent ÇELİK (Adnan Menderes Üniversitesi) ve Dr. Mevlüt ÇAM  (Vakıflar Genel Müdürlüğü ) bildirilerini sundular. Konukların soruları cevaplandırıldıktan sonra akademisyenlerin sertifikalarını İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut AK bey takdim etti ve hatıra resmi çekildi.

Sempozyumun üçünü oturumu verilen çay-kahve arasından sonra saat 15.30 da başladı. Bu oturumun başkanlığını Türk tarihinin unutulmaz isimlerinden Prof. Dr. Tuncer BAYKARA hocamız yaptı. Bu son oturumda ;  Prof. Dr. R. Eser GÜLTEKİN  (Emekli dekan ), Prof. Dr. Ali BORAN (Hacı Bayramı Veli Üniversitesi), Dr. Adnan TORUN (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ) ve Dr. Öğretim Üyesi Ertan DAŞ  bildirilerini sundular. Konukların sorularının cevaplandırılmasından sonra katılımcılara sertifikalarını Aydın İl Kültür Müdürü Murat YILMAZ  ve Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT birlikte verdiler. Sonra hatıra resmi çektirildi.

Sempozyum sonu değerlendirme oturumuna ise Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi üç güzide tarihçimiz katıldı. Prof. Dr. Tuncer BAYKARA, Prof. Dr. Mehmet İPŞİRLİ ve Prof. Dr. Feridun EMECEN ilk defa böyle bir sempozyum düzenlendiğini, çok başarılı geçtiğini, bildirilerin en  kısa sürede kitap haline getirileceğinden duydukları memnuniyeti ve bu tür sempozyumların Türk Tarih Kurumunca desteklenmesi gerektiğini söylediler. Öküz Mehmet Paşa konusunda en kısa zamanda bir doktora tezi yaptırılması ve bunun kitap olarak yayınlanmasını da talep ettiler.  Öküz Mehmet Paşa Sempozyumu toplu kapanış  resmi çekilmesi ile sona erdi. 


73 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret74345
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75606.7831
Euro7.42477.4544
Hava Durumu
Saat