• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Yörük Ali Efe Sempozyumu

Kuva-i Milliye Kahramanı

YÖRÜK ALİ EFE SEMPOZYUMU 

28 Kasım 2019 Perşembe günü (dün) 10.30-22.30 saatleri arası tam gün Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından düzenlenen “ Yörük Ali Efe Sempozyumu” nu izledik. Denetleme Kurulu başkanımız sayın Ramazan TUNÇ bey ile katıldığımız bu sempozyumun sabah bölümünde açılış töreni, Efenin torunu merkez valisi sayın Kayhan KAVAS konuşmasını ve emekli albay Dr. Fatih Özkurt ‘un Yörük Ali Efe adlı sunumunu izledik.

Öğle yemeği sonrası ise ilk oturumlar üç salonda eş zamanlı olarak başladı. Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen , 170 e yakın başvurunun olduğu , 105 bildirinin seçildiği bu sempozyumda beğendiğimiz ve ilgi alanımıza giren bildirileri izlemek için adeta üç salon arasında mekik diplomasisi yapmak zorunda kaldık. Gönül isterdi ki beğendiğimiz tüm bildirileri izleyebilelim ancak bu mümkün olmadı. İlk oturumda ; ““Halk Kültüründe Zeybek Araştırmaları” İkinci oturumda ise ; “ Halk Kültüründe Dede Korkut Araştırmaları “ konulu bildirileri zevkle dinledik ve gerekli notlarımızı aldık.

Akşam yemeğinden sonra; saat 20.00 de Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği Öğretim Üyesi ve öğrencilerinden oluşan “ Ruhefza Grubu; 17 yüzyıldan, 17 eserin” sunulduğu nefis konser günün tüm yorgunluğunu aldı. Değerli hanım kardeşimiz Selçuk Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Moda Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mücella ÖZKAN ’ın 17. yy minyatürlerinden esinlenerek büyük emeklerle stilize ettiği hanende ve sazendelerin kıyafetleri ise gerçekten takdir-e şayandı.

17 yyda Kırım Tatarları tarafından kaçırılıp Osmanlı sarayına satılan, 19 yıl geçirdiği sarayda 17 dil öğrenip divan-ı hümayun ’un 2. Tercümanlığına kadar yükselen ve Müslüman olup Ali Ufki adını alan bestekarın bestelediği 17 eser ise muhteşemdi. Günün sonunda ise Aydın Kültür Turizm Derneği tarafından düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri’ adlı defile ile modeller; Anadolu savaşçı kıyafetlerini, Yörük beyi kıyafetini, Muğla Yöresi ’nin geleneksel kıyafetlerini, 158 yıllık gelinlik ve 152 yıllık kumaştan dikilen kıyafetleri yöresel müzikler eşliğinde başarıyla sundular. 


60 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret74347
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75606.7831
Euro7.42477.4544
Hava Durumu
Saat