• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Alın Teri Göz Nuru

Kuşadası Geleneksel MeslekleriALIN TERİ GÖZ NURU KUŞADASI GELENEKSEL MESLEKLER PROJESİ

Derneğimizin teklifi ile 2017 Yılında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü Türk Halk Edebiyatı ABD başkanı değerli ilim adamı ve kadim dostumuz sayın Prof. Dr. Metin EKİCİ beyin liderliğinde başlayan “ Alın teri göz nuru: Kuşadası’nda Geleneksel Meslekler Projesi” nde sona gelindi. Kuşadası’nda kaybolan veya kaybolmak üzere olan geleneksel mesleklerimiz titiz bir çalışma ile Kuşadası’nda 6 ay süren bir saha çalışması ile derlenmişti.

Akademisyenlerimiz , geleneksel meslekleri bir zamanlar icra eden son ustalarımızın çalışmalarını veya o ustaların çocukları ile yaptıkları görüşmeleri , sözlü tarih çalışmalarını ve kullandıkları teknikleri atölye çalışmaları ile kayda geçirdiler ve video bantlara çektiler. Yaklaşık iki seneden beri süren deşifre çalışmaları ile , tespit edilen mesleklerin yazımı, çekilen resimlerin rötuşları ve diğer teknik işlemlerin tamamlanması aşaması halen etmektedir. İnşallah Ağustos ayı sonuna doğru bu çalışmalar bitirilecek ve kitap haline getirilip derneğimize verilecektir.

Önceki dönem belediye meclisinde alınan karar gereğince “ Alın teri, göz nuru : Kuşadası'nda Geleneksel Meslekler “ kitabı Kuşadası belediyesi tarafından bastırılacaktır. Bu projede emeği geçen ve katkıda bulunan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz.


9 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret84306
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223
Hava Durumu
Saat