• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Yemez-zade Süleyman Rüşdi

Karacasulu Uşşaki Şeyhi

YEMEZ-ZADE SÜLEYMAN RÜŞDİ EFENDİ

Anadolu’muzun her köşesi Türk-İslam mühürleri ile doludur. Bu mühürleri hem dağa-taşa, toprağa vuran, hem de Türk insanının gönül tellerine dokuyan ve kadim medeniyetimizin hala yanmaya devam eden “ çerağ” ları olan yüce insanlar vardır. Her ilde, ilçede, beldede bulunan, o yerlerle özdeşleşen ve yattıkları kabirlerinde bir yandan haşr-i beklerken, bir yandan da ışıklarıyla o beldeleri aydınlatan kutlu insanların varlığıdır bizi yüzyıllardır ayakta tutan.

İşte bu kutlu insanlardan biri de “ Karacasulu Yemez-Zade Süleyman Rüşdi Efendi “dir. Karacasu halkının “ Rüşdi Dedesi “ olan bu pir-i fani 1770-1834 yılları arasında yaşamış bir son dönem Uşşaki şeyhi, divan şairi ve Allah (cc) dostudur. Değerli hocamız Hüseyin KURUÜZÜM beyin bizlere tanıttığı ve yazdığı kitabını hediye ettiği bu mübarek zatın türbesini ziyaret etmiş ve haziresindeki Osmanlı dönemi mezar taşlarını okumuştuk.

Bugün ise çok sevdiğimiz değerli genç dostumuz 9 Eylül İlahiyat Fakültesi Öğretim üyelerinden sevgili Doç. Dr. Necdet ŞENGÜN hocamız , “ Aydın Karacasulu bir Uşşaki : Yemez-zade Süleyman Rüşdi ve Bilinmeyen Eserleri “ adlı 272 sahifeden oluşan kitabı adımıza imzalayarak gönderme lütfunda bulunmuş. Var olsunlar, berhudar olsunlar. Dostlarımızdan gelen en büyük hediye bizce kitaptır. Okurunun bol olması dileğiyle .


126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret163081
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356
Hava Durumu
Saat