• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

İlginç Vakıflar Kitabı

Türk-İslam Vakıf Medeniyeti

İLGİNÇ VAKIFLAR KİTABI

Türk-İslam Medeniyeti bir “ vakıf medeniyeti” dir. Türklerin, İslamiyet'i kabul etmesiyle Türkistan’da başlayan, Büyük Selçuklu ile İran ve Orta Doğu’da gelişen, Anadolu Selçuklu ile diyar-ı Rum’u Anadolu yapan ve Osmanlı Cihan Devleti ile üç kıtada “ vakıf medeniyeti “ kuran ecdadımız yüzyıllarca sosyal hayata büyük katkılarda bulunmuş, fethedilen topraklara hizmet götürmüş ve rıza-i ilahi için büyük vakıflar kurmuştur. Dünyada sadece bizim kadim medeniyetimizin izleri olan vakıflar ne yazık ki terk etmek zorunda kaldığımız coğrafyalarda ortadan kaldırılmış ve vakfı binaları yok edilmiştir.

Türk-İslam Vakıflarını incelediğinizde büyük hayranlıkla mübarek ecdadın ne kadar hassas, insan odaklı, cennete talip , halka hizmeti-Hakk’a hizmet olarak anladığını ve bu yüzden ne ilginç vakıflar kurarak muhteşem servetlerini bağışladıklarını göreceksiniz. Kurulan on binlerce vakıflardan bazılarının isimlerini ve yaptıkları işleri duyduğunuz da ecdadın ne kadar faziletli ve merhametli insanlardan oluştuğunu anlayacak ve cihan devletini ayakta tutan dayanakların neler olduğunun şifrelerini göreceksiniz. “ Esir kurtarma vakfı, Öğrenciye mürekkep dağıtma vakfı, Alimlere lojman tesis etme vakfı, Yetimhane yaptırma vakfı, Gelin Kızlara çeyiz verme vakfı, Güvercin kulesi yaptırma vakfı, Nehir temizleme vakfı “

Yukarıda sadece birkaç örneğini yazdığımız ilginç vakıflar, sayın Mevlut ÇAM ve Rıdvan E. AKÇATEPE tarafından hazırlanmış ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruluşlarından Vakıf Katılım tarafından kitap haline getirilmiştir. Değerli dostumuz ve gerçek bir alim olan sevgili Mevlut ÇAM tarafından da adresimize gönderilmiştir. 144 sayfadan oluşan , kuşe kağıda basılan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün 138. yayını olan bu kitabı temin etmenizi, okumanızı ve vakıf medeniyetimizin ihtişamını öğrenmenizi tavsiye ederim.


102 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret163081
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356
Hava Durumu
Saat