• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Tarihi Camiler Kontrol Edildi

Deprem sonrası kontrol


TARİHİ CAMİLER KONTROL EDİLDİ

30 Ekim 2020 Cuma günü (dün )  Seferihisar açıklarında meydana gelen ve İzmir-Bayraklı ’da 17 binanın çökmesi sonuçlanan 6.8 şiddetindeki deprem Kuşadası’nda da büyük sarsıntıya yol açtı. Depremin duyulmasından sonra , saat 16.00 sularında bizi arayan Aydın Vakıflar Bölge Müdürü değerli müdürümüz Reşit AKÇALI bey en kısa sürede Kuşadası’na geleceğini bildirdi. Çamlık-Kuşadası yolundaki trafiğin çok yoğun olması nedeniyle Çamlık-Ortaklar-Söke hattını kullanarak saat 19.00 sularında şube müdürü YAŞAR beyle birlikte kentimize intikal ederek 5 adet tarihi camide süratle incelemelerde bulundular. Karanlığın çökmesinden dolayı detaylı teknik incelemenin ertesi gün yapılacağını söyleyerek sayın müdürümüz ve şube müdürümüz saat 21.00 sularında Kuşadası’ndan ayrıldılar.

31 Ekim 2020 Cumartesi günü (bugün )  “  iki mühendis, bir mimar ve bir restoratörden “ oluşan  Aydın Vakıflar Müdürlüğü teknik ekibi  14.00-17.00 saatleri arasında sırasıyla “ Kale içi, Hacı İbrahim Ağa, İki Oklu, Hatice Hanım ve Türkmen “ tarihi camilerini  tek tek kontrol ederek hasar tespitleri yaptılar. Cami içleri ve dış bölümleri, çatı ve duvarlar, tek tek incelenerek resimler çekildi.  İlk tespitlere göre bu kadar şiddetli depreme rağmen çok şükür camilerimizin çoğu iyi durumdadır. Ancak tedbiri elden bırakmamak gerekmektedir. Teknik heyetin Kuşadası müftülüğüne ileteceği kesin rapora göre tarihi camiler hakkında karar verilecektir. 

Duyarlı davranışından dolayı  sayın  bölge müdürümüze, Şb. Müdürümüze ve teknik ekibe çok TEŞEKKÜR ederiz. Bu camilerimiz bize ecdadımızın emanetleridir.  Kıymetli hocalarımızın fedakârlıkları ve değerli hemşerilerimizin vefakârlıkları sayesinde bugünlere gelmiştir. İnşallah gelecek kuşaklara da güzel bir şekilde devredilecektir. TÜRK milleti büyük bir millettir ve devletimizde her konuda engin tecrübelidir. Bu zor günlerde üzerine düşen görevi layıkı  ile yapan ve hemen duruma el koyan herkese minnettarız.  Başta İzmir’de deprem nedeniyle vefat edenlere Allah’tan rahmet dileriz.  “ Geçmiş olsun KUŞADASI “  Yüce mevlam milletimizi  “ arizi ve semavi afetlerden korusun. “ AMİN.


93 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret163081
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356
Hava Durumu
Saat