• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Alın Teri, El Emeği, Göz Nuru Kitabı Basıldı

Geleneksel Yaşayan Meslekler ve UstalarıÖNCE HAYAL ET, SONRA GERÇEKLEŞTİR


Hayal kurmak veya hayal etmek başarıya ulaşmanın ana unsurlarından biridir. Maalesef Türk toplumu hayal etmeyi unuttu. Biz ise , hayal etmeyi ve hayal ettiğimiz hedeflere ulaşmayı her zaman zihnimizde ve hayatımızda diri tuttuk. Düsturumuz hep “ önce hayal et ve sonra gerçekleştir “ oldu. 2011 yılında kurduğumuz ve 10 yıldır başkanlığını yürüttüğümüz derneğimizin yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte önce yapacağımız “ kültür ve tarih projelerinin “ hayalini kurduk, sonra bu hayallerin planlarını hazırladık, mali-sosyal-hukuki alt yapılarını belirledik ve en sonunda da bunları gerçekleştirdik.

2017 yılının kasım ayında “ Kuşadası Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslekleri ve Ustaları Projesi “ adlı bir hayal kurduk. Zihnimizde oluşan proje etaplarını gerçeğe dönüştürmek için her zaman olduğu gibi “ bilim yolunu ve bilim adamı “ çizgisine uyarak işin uzmanını aramaya başladık. Proje paydaşlarının en önemlisi “ Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası “ idi. O dönemki oda başkanımız ve Kuşadası’nın duayeni sevgili büyüğümüz “ Halit ŞAKAR “ amcamıza durumu iletince, bizi dinledikten sonra “ Yürü oğlum maddi ve manevi arkandayım “ dedi. Bu sözden sonra ayın ortalarında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Bölümü ABD soluğu aldık. Kadim dostumuz, Türk dünyasının aksakalı ve Türk Halk Bilimi ABD başkanı sayın Prof. Dr. Metin EKİCİ ve 4 kişiden oluşan ekibe 3 saat projemizi anlattık ve resmen yardım talep ettik. Toplantı sonunda hayalimizin gerçeğe dönüşeceğini bilerek Kuşadası’na döndük.
23 Kasım 2017 yılında sabah Kuşadası Kaymakamı sayın “ Muammer AKSOY “ beyin makamında, sonra “ Esnaf ve Sanatkarlar Odasında” ve nihayetinde “ Derici Otel” de yapılan toplantılarla resmen projemiz başladı. 8 ay saha araştırması, kaynak kişilerle sözlü-yazılı kayıt çalışmaları, meslek erbaplarının atölyelerinde tatbikatlar, mekan ziyaretleri, mesleğin duayenlerinin anıları dinleme ve vb. onlarca “ derleme-resmi çekme ve kaydetme “ işlemlerinden sonra “ proje uzman ekibi “ üniversite de masa çalışmalarına başladı. Dört (4) seneye yakın “ deşifre-yazma-resim seçme-baskı görüşmeleri ve kitap aşaması “ gibi uzun ve yorucu işlemlerden sonra 26 Mart 2021 Cuma günü Ege Üniversitesi Matbaası tarafından basılan 1000 adet “ Alın Teri, El Emeği, Göz Nuru; Kuşadası’nda Yaşayan Geleneksel Meslekler ve Ustaları “ adlı kitap Kuşadası Belediyesi’ne teslim edildi.

Bugün sizlere takdim ettiğimiz bu kıymetli kaynak eserde ; “ 35 Meslek ustası (kaynak kişiler ) ve 19 Geleneksel Meslek “ yer almaktadır. Kuşadası Belediyesi’nin katkısıyla basılan bu kaynak kitap ; 17x24cm ebadında, renkli selefon kapaklı, 80 gr kuşe kağıt, renkli resimli ve siyah yazılı, toplam 240 sayfadır. Öncelikle bu kitapta isimleri ve resimleri ile yer alan ve bize bıkmadan-usanmadan bilgi veren-gönüllerini-evlerini-mekanlarını açan “ , “ vefakar ve fedakar Kuşadası Meslek Ustalarına” minnettarlığımızı belirtelim. Bu kitabın basımını üstlenen ve mali destek sağlayan Kuşadası Belediye başkanı sayın ÖMER GÜNEL beye de çok teşekkür ederiz. Hayalden gerçeğe dönüşmesinde bize destek olan sayın Halit ŞAKAR’ a, eski kaymakamımız Muammer AKSOY’ a, Derici Otel sahipleri Melek-Mustafa DİNÇOĞLU ‘na , meclis üyemiz Volkan ALKIŞ' a kitap editörü sayın Prof. Dr. Metin EKİCİ ve ekibine, arı gibi sahada çalışan 4 öğrencimize, Ege Üniversitesi Matbaası müdüresi sayın Leyla DURUKAN ve matbaa personeline, kitabın basımından teslimine kadar yükümüzü çeken belediye kültür işleri koordinatörü sayın Ulaş BENGİ’ ye, kültür müdürü sayın Gülden GÜLLÜDAĞ ve ekibine, özellikle soyadını bilmediğim ancak adını “ atom karınca koyduğum PINAR kızıma “ çok TEŞEKKÜR ederim.

Elimizdeki bu kaynak kitap, derneğimiz öncülüğünde bastırılan ve Kuşadası “ kültür ve sanat “ hayatına armağan edilen “9. Kitaptır.” Hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. Hayallerimiz bitmedi ve gerçeğe dönüştürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.


Saygılarımla
Mahmut Ökçesiz
18 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret117994
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877
Hava Durumu
Saat