• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Kuşadası Güvercinada Kalesi ve Şehir Surları Çalıştayı

Bilime ve Bilim Adamlarına Verilen Önem


KUŞADASI GÜVERCİNADA KALESİ ve ŞEHİR SURLARI ÇALIŞTAYI

 
Kuşadası kentine ait tarihi mirasın en önemli eserlerinden biri de halk arasında “ Küçük Ada “, olarak bilinen Güvercinada kalesi ve şehir surlarıdır. 16. yy ilk çeyreğinde denizden 225 m. uzaklıktaki kayalığın üzerine Osmanlı donanma komutanı Barbaros’un yaptırdığı “ gözetleme kulesi “ 17.yy başlarında Kuşadası şehri kurulurken Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından kaleye dönüştürülmüş ve surlarla çevrilmişti. Güvercinada kalesi , 1826-27 yıllarında Kuşadası muhafızı İlyaszade İlyas Ağa tarafından tamamı surlarla çevrilip son şekli verilmiştir. Keza 17.yy da “ Sur içi” ve “ kale içi mahallesi” olarak yapılan “ iç kale “ surları da 19.yy Mora isyanı ve Girit göçmenlerinin Kuşadası’na iskan edilmeleri sonrasında başlayan şehrin büyümesi sırasında harap edilmiş ve ne yazık ki günümüzde yarısından fazlası yok olmuştur.
 
Gerek Kuşadası Güvercinada kalesi, gerekse şehir surları hakkında çok sayıda spekülasyonlar yapılmaktadır. Kimi Ceneviz kalesi, kimi Venedik yerleşkesi, kimi de Scala Nova (Bizans) dönemi yapılarıdır diye iddia etmektedir. Bizde Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği olarak tüm bu spekülasyonlara bilimsel araştırmalarla son vermek amacıyla bir çalıştay düzenlemeye karar verdik. Çalıştay; 4-6 Kasım 2021 tarihlerinde ülkemizin önde gelen, 2 Sanat tarihçisi, 1 Orta çağ ve 1 Yakınçağ tarihçisi ve 1 Mimar’dan oluşan yetkin 5 bilim adamının katılımlarıyla Kuşadası’nda yapılacaktır.
 
4-5 Kasım2021 tarihlerinde iki gün süreyle Güvercinada kalesi ve Şehir Surları detaylıca incelenecek ve elde edilen ilk bulgular 6 Kasım 2021 Cumartesi günü Derici Otel’de tam gün sürecek bir panelle Kuşadası kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Çalıştaya katılan 5 bilim adamı kurumlarına döndüklerinde yerli ve yabancı tüm kaynakları tarayarak, Osmanlı arşiv belgelerini inceleyerek, Türk ve İtalyan kütüphanelerindeki belgeleri tarayarak , ekli belgelerle bir klasör içinde , Ocak ayı sonunda ortak imzalı bir “ Çalıştay Final Raporu “ hazırlayıp imzalayarak bize teslim edeceklerdir. Bu bilimsel rapor en az 500 adet bastırılacak, önce Kuşadası halkı ile paylaşılacak ve daha sonra da ilgili kurum ve kuruluşlara ücretsiz gönderilecektir. Kuşadası kamuoyuna saygıyla ilan olunur.


48 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret185542
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.335717.4051
Euro18.262618.3357
Hava Durumu
Saat