• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Kaleiçi Cami Kapısı

Sedef Kakma Plakalar DökülüyorMÜFTÜLÜK MAKAMINA

                 KUŞADASI

 

 

Sayın Müftüm;

 

Müftülüğünüz alanı içinde bulunan ve 1618 tarihli Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kaleiçi camisi kentimizin Osmanlı döneminden günümüze kalan beş tarihi camisinin  en eskisidir. Bu değerli kültürel mirasımız 404 yaşındadır ve çeşitli defalar onarımlardan geçirilmiştir. İki yıl önceki İzmir depreminde de zarar görmüş, bakıma alınmış ve güçlendirme çalışmaları yapıldıktan sonra bu yıl Mart ayında ibadete açılmıştır.

 Kale içi camisinin tarihi kapısı Geleneksel Türk El Sanatlarından “ Kündekari “ tekniği ile yapılmış sedef kakmaları ile bir hazine değerindedir.  Bu sedef kakma kapı 1998 yılında merhum Ertuğrul Acun bey  tarafından tamir ettirilmişti. Bu kapının tamiratı üzerinden de 24 yıl geçmiştir. Geçen hafta Cuma günü ikindi vaktinde yaptığımız incelemede çeyrek asırlık bu kapıdaki sedef plakalarının düştüğünü gözlemledik. Bilhassa sol kapı kanadındaki tahribat çok fazladır ve 17 adet sedef plaka kaybolmuştur. Sağ kanatta ise 1 tane sedef plaka yoktur  ancak kısa zamanda bu kaybolan sedef plaka sayısı artacaktır. Ekteki resimlerde tahribatın boyutları açıkça görülecektir.

Kapının her iki kanadında başlayan tahribatın süratle onarılması gerekmektedir. Bunun için Vakıflar Aydın Bölge Müdürlüğüne durum bildirilip en kısa süre içinde sedef kakma kapının onarılması gerekmektedir. Durumun acil olduğunu bildirir, gerekli işlemin bir an önce başlatılmasını arz ederiz.

  

Saygılarımla

 

 Mahmut Ökçesiz

Dernek Başkanı


28 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret203125
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
Hava Durumu
Saat