• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

7 Eylül Kuşadası Kurtuluş Günü

Nail Topal Konferansı


7 EYLÜL KUŞADASI’NIN KURTULUŞU

Kentlerin kurtuluş günlerini çeşitli etkinliklerle kutlamak, o kentin sakinlerinin geçmişlerini yad etmek ve milli hafızayı canlı tutmak çok önemlidir. Bu günü kutlamak, kent halkının aidiyet bilincinin de en canlı göstergesidir. Yeni nesiller ancak tarihlerini iyi öğrenirler ve kentlerinin kurtuluş günlerini hiç unutmazlarsa geleceklerini sağlam temeller üzerine inşa ederler ve atalarının ruhlarını şad ederler.

7 Eylül 1922 Kuşadası’nın Yunan İşgalinden kurtuluş günüdür. 7 Eylül 2022 (bugün) ise bu kurtuluşun 100. yıldönümüdür. Kuşadası’nın önemli STK’larından biri olan ADA-ÇEV Derneği bu önemli etkinliği güzel bir konferansla andı. Kentimizin aksakallarından, yerel tarih dergisi editörü, Atatürkçü Düşünce Derneği eski başkanı, yazar ve Mahmut Esat BOZKURT uzmanı değerli hocamız “ Nail TOPAL “ Derici Otel’de 17.00 de “ Kuşadası’nın İşgali ve Kurtuluşu “ adlı enfes bir konferans verdi.

Bu konferansa Kuşadası Kaymakamı sayın Sadettin YÜCEL , Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ferah SÜREKÇİ, ADA-ÇEV Derneği başkanı Mustafa DİNÇOĞLU , Kuşadası Kent Konseyi Üyeleri, Mahmut Esat Bozkurt beyin torunları, Kuşadası Kuva-i Milliye Mensuplarının günümüzde yaşayan torunları ve kalbi ATATÜRK sevgisi ile çarpan Kuşadalı hemşerilerimiz katılarak bizleri çok mutlu ettiler.

Nail Topal Hocamız konuşmasında sarsıcı ve çarpıcı örneklerle İtalyan ve Yunan işgal dönemlerini, Mahmut Esat Bozkurt beyin mücadelesini, Kuşadası Cephesinde kentimizi cansiparane savunan dedelerimizi, Yunan mezaliminin korkunç tahribatını ve kurtuluşun kolay kazanılmadığını gergef gibi işleyerek izleyicilerin dimağlarına nakşetti. Bir saati aşkın süren bu güzel konuşma ilgi ve coşkuyla izlendi. Sayın kaymakamımızda günün önemine binaen kısa ancak ders veren bir konuşma yaparak konferansımıza renk kattı.

Bu güzel etkinliğe düzenleyen ADA-ÇEV Derneğine, konferansı veren Nail TOPAL hocamıza ve konferans katılımcılarına çok teşekkür ederiz. Başta ATATÜRK ve Mahmut Esat BOZKURT olmak bu güzel kenti kurtarıp bize emanet eden mübarek ecdadımızın da aziz hatırası önünle saygı ile eğiliriz. Ruhları şad olsun.


7 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret203127
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
Hava Durumu
Saat