• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUŞADASI KÜLTÜREL ve TARİHİ MİRASI KORUMA DERNEĞİ

Üyelerin dikkatine
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Hafıza Mekanları Turu

Kuşadası İki Oklu Mahalle Şenliği


KUŞADASI HAFIZA MEKANLARI TURU

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı’nın organizatörlüğünde ilk defa yapılan ve 5 gün süren “ Kuşadası İki Oklu Mahalle Şenliği “ etkinlikleri kapsamında düzenlenen “ Kuşadası Hafıza Mekanları Turu “na 17 Eylül 2022 tarihinde (dün) bizde katıldık. Konya Karatay Üniversitesi öğretim üyesi misafirimiz Sanat Tarihçisi sayın Prof. Dr. Haşim KARPUZ hocamızla birlikte izlediğimiz tur güzergahında sırasıyla “ Kale kapısı-Odun pazarı-Belediye hamamı- İbrahim Cami-Kuakmer- Saraç Evi-İki Oklu Mahalle Meydanı-İki Oklu Cami-Büşra hanım evi-Müsellim Konağı , Sarıoğlu Konağı ve vb. “ tarihi evleri gezdik, hikayelerini dinledik ve İki Oklu mahallesi hafıza mekanlarını tespit ettik. Güzergâh üzerinde bulunan Osmanlı döneminden günümüze kalan “ Sokak çeşmeleri” nin de resimlerini çektik.

Saat 16.00 da başlayan turumuz, saat 17.35 de İki Oklu Mahallesi sakinlerinin açtığı standlar önünde sona erdi. Saat 18.00 de ise misafirimizle birlikte Kuakmer ’de düzenlenen “ Hafıza Mekanlarına Mimari Bakış-Tarihi Çevre ve Koruma “ konferansını izledik. İki konuşmacıdan Prof. olan hanımın ne demek istediğini ve Kuşadası ile ilgili bağlantısını hiç anlamadık ancak Kuşadası çocuğu olan Burçak ÇIKIKÇI’nın enfes sunumunu zevkle izledik ve gençlere olan güvenimiz bir kat daha arttı. “Hatırlayan Mahalle Kitabı” nı satın alarak mekândan ayrıldık.

Turumuzda bize rehberlik eden; Özcan YURDALAN, Melek SÖZER ve Şenol ESKİN “ e verdiği bilgiler için , enfes koruma sunumundan dolayı “ Burçak ÇIKIKÇI” ya ve bu şenliğin düzenlemesinde emeği geçen işin mutfağında çalışan herkese çok teşekkür ederiz.


10 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret203127
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
Hava Durumu
Saat