• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Mezar Taşları Müzesine Doğru

Adalızade Sergi Reyonları Projesi


ADALIZADE MEZAR TAŞLARI MÜZESİNE DOĞRU


Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğinin birlikte hazırladıkları “ Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Sergi Alanı Projesi “ resmen başladı.1 Eylül 2020 tarihinde Kuşadası Belediyesinde ittifakla kabul edilen, 20 Eylül 2020 tarihinde belediye ile derneğimiz arasında resmi protokole bağlanan ve 22 Eylül 2020 tarihinde Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projenin ihalesi geçtiğimiz yılın son ayında yapılmış ve yer teslimi bekleniyordu.

2019 yılında doktora çalışması yapılan ve resmen kayıt altına alınarak tescillenen Adalızade mezarlığında bulunan 521 mezar taşından sağlam, sergilemeye uygun, tarihi ve sanat değeri yüksek 1690-1933 yıllarına ait 180 adet mezar taşı, Ege Üniversitesi Sanat Tarihi eski Öğretim üyesi sayın Dr. Öğr. Üyesi Ertan DAŞ ve ekibi tarafından 2 yıl içinde hem detaylı envanteri yapıldı, hem de seçilen bu taşlar titizlikle belediyemizce tahsis edilen depoya taşındı. Aydın Valiliğine belediyemiz tarafından yapılan müracaatta uzun bir bekleyişten sonra onaylanarak bir miktar kaynak tahsis edildi. İhale süreçleri gerek pandemi ve gerekse ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle uzamak zorunda kaldı. Belediyemiz tarafından iyi niyetle 3 kez ihaleye çıkarılan proje, nihayet 4. ihale sonucunda kabul edildi. Geçtiğimiz hafta belediyemiz tarafından davet edilen projeyi gerçekleştirecek müteahhit Kuşadası’na gelerek işe başladı ve yer teslim evraklarını imzaladı. Projenin askı işlemleri bittikten sonra ihale panosu iki gün önce sergi alanı yapılacak yerin duvarına asıldı.

Hülasa, Kuşadası’na bir müze daha kazandırılması için resmi işlemler başladı. Dileğimiz projenin süresi içinde hiç aksamadan tamamlanması ve turizm sezonu öncesinde ziyarete açılmasıdır. Bu projeye göreve başladığı günden beri gönülden inanan, bizi her konuda destekleyen, birkaç kez vilayete giderek vali beyle bizzat görüşen belediye başkanımız sevgili Ömer GÜNEL ‘beye, her zaman bizim nazımızı çeken değerli dostumuz başkan yardımcısı Seyfi Seyhan SÜVARİ’ye, belediye meclis üyemiz değerli dost Volkan ALKIŞ ‘a, kadim dostumuz Park ve Bahçeler müdürü Cengiz ERDENK’e, Mezarlık amirimiz güzel insan Gökhan SÖVÜT’ e ve bu projede emeği geçen tüm Kuşadası belediyesi personeline, işçi kardeşlerimize, mimarlarımıza derneğimiz adına “ ÇOK TEŞEKKÜR “ ederiz. Ülkemizde ilk defa inşa edilen “ Mezar Taşları Müzesi “nin de hem ilçemize hem de ülkemize hayırlara vesile olmasını dileriz.134 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam171
Toplam Ziyaret343266
Köşe Yazıları
Hava Durumu