• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Kültür ve Tarih Gezileri Başlıyor

Tralleis-Güzelhisar-Aydın


TEMATİK KÜLTÜR ve TARİH GEZİLERİ

 

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği; 17 Mayıs 2011 tarihinde “ Kuşadası’nın kültürünü, demografisini, mutfağını, kültürel ve tarihi mirasını korumak “ amacıyla kurulmuştur. Tüzüğümüz , amaçlarımızı gerçekleştirmek için seminerler düzenlemek, konferanslar vermek, Kuşadası mutfağındaki unutulmuş yemekleri ortaya çıkarmak, kentin kültürel miraslarını ve tarihi hazinelerini onarmak, sempozyumlar ve kongreler yapmak, tarihi eserleri korumak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara sağlam, anlaşılabilir ve korunabilir şekilde devretmek olarak özetlenebilir. Bu amaçlarımızı son 13 yılda yaptığımız çok çeşitli organizasyonlarla gerçekleştirdik.

 

2011 yılında ; “ Mezar Taşlarını Çözmek “ adlı AB Gençlik projesi ile mezar taşları alanında çalışmalara başladık . 2012 yılında “ Kuşadası Adalızade Mezar Taşları “ adlı bir kitap çıkardık. 2013 yılında “ Kuşadası Kültür ve Tarih Seminerleri “ düzenledik ve 3 hafta halkımıza seminerler verdik. 2014 yılında “ Kaleler ve Kentler “ adlı tematik gezilere başladık. 2016 yılında kentimizin unutulmuş sufisi “ Hz. İbrahim Halveti ve Kuşadası çevresinde Tasavvufi Hayat “ adlı ilk sempozyumu yaptık. 2017 yılında ikinci sempozyumumuz “ 1. Geleneksel Türk Mezar Taşları Sempozyumu “ ile ülkemizin gündeminde mezar taşları ve defin kültürü ile yer aldık. 2018 de “ 1. Uluslararası Türk İslam Mezar Taşları Kongresi “ yaparak konuyu uluslararası alana taşıdık. 2019 yılında kentimizin kurucusu Türk kökenli vezir “ Kuşadası’nın Banisi Öküz Mehmet Paşa “ Sempozyumuyla paşamızı hem Kuşadası’na hem de Türkiye’ye tanıttık. Yayınladığımız kitap sayısı 12 ve kitap çıkarmaya devam edeceğiz.

 

2023 Mayıs sonu itibariyle temalı yani konulu “ Kültür ve Tarih Gezileri “ ne başlıyoruz. . Yaklaşık üç ay süren hazırlıklarımız ve resmi temaslarımız sonunda “ Kuşadası Yürüyüş Gezileri” ve “ Kuşadası Çevresi Tematik Türk Kültür ve Tarih Gezileri “ adlı iki ana gurupta geziler yapacağız. Yürüyüş gezileri Kuşadası şehir içi güzergahlarında, Kuşadası Çevresi Tematik Türk Kültür ve Tarih gezileri " ise TÜRSAB belgeli seyahat acenteleri işbirliği ile Aydın-Denizli-İzmir-Muğla illeri ve ilçelerinde yapılacaktır. İlk yürüyüş gezimiz 21 Mayıs 2023 Pazar günü “ Yaşayan Osmanlı Mahallesi: İki Oklu “ adıyla gerçekleşti. Bu gezimiz belirli aralıklarla tekrar edilecek. İlk çevre gezimiz ise “ Tralleis-Güzelhisar-Aydın “ adıyla Aydın ilidir. Bu gezide iki ören yeri, dört cami, iki Osmanlı hanı, bir arkeoloji ve bir etnografya müzeleri gezilecek. Her iki ana guruptaki gezilerimizin amacı ecdadımızı , şehrimizi, kentlerimizi, kültürümüzü, kültürel miraslarımızı ve tarihimizi doğru ve ilmi metotlarla gezerek tanımaktır. Her gezimizin sonunda bir “ özet kitapçığı “ anı olarak katılımcılara verilecektir. Lütfen bizi izleyin ve etkinliklerimize katılarak destekleyin.

 

79 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret388563
Köşe Yazıları
Hava Durumu