• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Ciğerin Tarifi Bizdedir

Bir Nasrettin Hoca Hikayesi


CİĞERİN TARİFİ BİZDEDİR.


Nasrettin Hoca, bir gün pazardan ciğer alır. Evine dönerken dostlarından biriyle karşılaşır. Adam Hoca'ya ciğerin nasıl pişirileceğini tarif eder. Nasrettin Hoca  bu tarifi aklında tutamayacağını anlayınca “ bir zahmet  bunu bir kâğıda yaz da bana ver”  der. Adamcağız, kısaca yazar yemeğin tarifini ve Nasrettin Hoca'ya verir. Nasrettin Hoca, dalgın dalgın eve giderken bir kuzgun hoca' nın elindeki ciğeri kapıp havalanır.  Nasrettin Hoca hiç telaş etmeden kuzgunun ardından şöyle bağırır, “  Boşuna çaldın. Ağız tadıyla yiyemezsin o ciğeri! Çünkü tarifi bendedir.” 

Bizde Kuşadası’nın önemli bir STK’ sı  olarak 14 yıldır düzenlediğimiz kongrelerle, sempozyumlarla, çalıştayla, yayınladığımız kitaplarla,  düzinelerce  seminerler ve konferanslarla, her hafta Cuma akşamı  Zoom söyleşileriyle ve yaptığımız onlarca  projelerle derin bilgi birikimi yaptık ve büyük deneyim kazandık. Çalışmalarımızla kentimizde takdir edilen  ve saygı duyulan bir dernek olduk. Bilimsel metotlarla elde ettiğimiz her bilgiyi ve belgeyi halkımızla paylaşırız,  maddi kazanç elde etmeyiz, bilgimizi makamlar için kullanmayız.  Bugüne kadar da devletimize ve kurumlarımıza saygılı ve mesafeli olduk. Taraf tutmadık ve hiçbir kişi ve kurumu eleştirmedik. Siyaset üstü bir tavır içinde olduk.  

Ancak son 3 yıldır bazı resmi ve özel kurumlara atanan veya seçilen kişiler tarafından ya horlanıyor ya da bazı şeylere zorlanıyoruz. Bizden bilgi ve belge alanlar, ortak proje yaptıranlar, arşivlerimizden yararlananlar, tedrisatımızdan geçenler bulundukları makamları kullanarak bizi devşirmek ve siyasi emellerine alet etmek istiyorlar. İstedikleri verilmediğinde, hataları gösterildiğinde, tahribatları ortaya çıkarıldığında hemen zorbalığa başvurup itibar infazı yapmak istiyorlar.  Hatta bazı kendini bilmezler, dolduramadıkları makamlarda sırıtanlar, sahipleri adına yazılı değil sözlü emir veriyorlar. Muhterem beyefendiler ve hanımefendiler, bir kurt  kafese konulabilir ve boğazına tasma takılabilir mi ?  Kurt, ya kendini esir etmek isteyenlerle savaşır ya da kendi kendini yok eder.  Esir olmaktansa ölümü tercih eder ve asla tasma taktırmaz.  Sakın bizi devşirmeye kalkmayın ve yaptığımız işe saygı gösterin. Zira hoca biziz ve ciğerin tarifi de bizdedir.   (devam edecek)

133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam203
Toplam Ziyaret378313
Köşe Yazıları
Hava Durumu