• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Dr.Ali Alkış

DR. ALİ ALKIŞ


                      Kuşadası’nın önemli simalarından biri olan Dr. Ali ALKIŞ ;   8 Şubat 1929 tarihinde Kuşadası’nda doğdu. Aydın Germencik Ova Karaağaçlı köyünden Yörükoğlu Mehmet Taşçı kızı  Fatma hanım ile  Yugoslav muhacirlerinden  Hacı Kazımzade Ahmet Şaban Alkış efendinin oğludur.[1] Babası 1962-1967 yıllarında Kuşadası Belediye başkanlığı yapmıştır.

                     İlk tahsilini Kuşadası Mahmut Esat İlkokulunda yapmış, Buca Ortaokulundan mezun olduktan sonra İzmir Atatürk Lisesini yatılı olarak okumuş , 1948 yılında mezun olmuştur. 1949 yılında İstanbul Tıp Fakültesine kayıt olan Dr. Alkış, Askeri Tıbbiye Okulu imtihanlarını kazanarak üniversite tahsilini askeri öğrenci olarak tamamlamıştır. Askeri Tıbbiye Ankara’ya taşınınca doktora sonrası gönderildiği Ankara Tıp Fakültesinden 1955 yılında askeri doktor olarak mezun olmuştur. Bir yıl Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde staj gördükten sonra kura sonucu 1956 yılında  Kırıkkale 5. Uçaksavar Alayına tayin edilmiştir. 1959 yılında Ordu Dil Okulu imtihanlarını kazanıp Kara Kuvvetleri kontenjanından İstanbul St. Benoit Fransız Kolejinde bir yıl Fransızca eğitimi almıştır.

                    1960-64 yıllarında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde dahiliye asistanı olarak çalıştıktan sonra uzman hekim olmuş ve 1964-66 yıllarında ayni kurumda baş asistan olarak çalışmıştır. Daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sağlık Daire başkanlığında Eğitim Şube Müdürü yardımcılığında bulunmuş, 1969 yılında ise gönüllü olarak KKTC Türk Kuvvetleri Alayına gönderilmiştir. Burada bir yıl hizmet görerek 1970 yılında yine gönüllü olarak Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak  Hastahanesi dahiliye  mütehasslığına tayin edilmiştir. 1971 yılında bu hastahaneden emekli olmuş ve Kuşadası’na dönmüştür.

                      1971-73 yıllarında  Kuştur Tatil Köyü müdürlüğü ve şirketin murahhas azalığını yapmıştır. Kuşadası’nda Belediye meclis üyeliği, KOMPLİD ve Kuşadası Huzur Evi Yaptırma Derneklerini kurmuş ve başkanlıklarını yapmıştır.  Türk Diyabet Cemiyeti İzmir Şubesini hem kurmuş hem de  derneğe bağlı diyabet merkezini yıllarca yönetmiş ve bu merkezi Türkiye’nin ilk Diyabet Hastahanesine dönüştürerek kapatıldığı 2007 yılına kadar da  baş hekimliğini yapmıştır. Bu hastahanede kurduğu ekiple Ege bölgesinde diyabet (şeker hastalığı)  ile ilgili çok geniş taramalar yapmış ve elde ettiği verileri bir kitap halinde yayınlamıştır.

                       2000 yılında babasından kalan evi restore ederek TÜRK EVİ  müzesi haline getirmiş ve aynı evin alt katında  2007 yılında Diyabet Kütüphanesi açmıştır.  Son kitaplarını da burada yazmıştır.  Son yıllarında ise Kuşadası ADA-ÇEV derneği üyesi, Türk Ocağı Kuşadası Şubesi Başkanı,  Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi ve Obezite-Diyabet Merkezi üyeliği olarak çok güzel hizmetler yapmıştır. 16 tane yayınlanmış kitabı,  çok sayıda gazete ve dergi makaleleri,  köşe yazarlığı ve BİYABETES MELİTUS  adlı gazete kurucusudur. Dr. Ali Alkış, 28 Şubat 2018 yılında vefat etti ve Adalızade mezarlığına gömüldü.


[1] Kuşcubaşı Eşref Sencer kitabı Arka sayfasındaki Dr. Ali Alkış Biyografisi

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam204
Toplam Ziyaret378314
Köşe Yazıları
Hava Durumu