• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Adalızade Mezar Taşları MüzesiKUŞADASI ADALIZADE MEZAR TAŞLARI AÇIK HAVA MÜZESİ


Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı 1 Eylül 2020  toplanan  Kuşadası Belediye Meclisi Eylül ayı meclis toplantı gündeminde bulunan “ Kuşadası Adalızade Mezar Taşları Açık Hava Müzesi Sergi Reyonları  Projesi” ni meclis üyelerinin tamamının oylarıyla kabul etti. Projenin kısa özeti şöyledir. Proje 3 ana bölüm olarak hazırlandı. Buna göre  tarihi mezar taşlarının tamamı önce temizlenecek, gruplandırılacak, tahsis edilen 1090 m2 alanda taşlardan 180  adedi  9 reyonda istiridye ve çark-ı felek motiflerine göre sergilenecek,  tarihi taşları tanıtmak için özel müfredatlı ve TUREB onaylı uzman mezar taşları rehber eğitim kursu açılacak, seyahat acentelerine verilmek üzere  mezarlık paket turları üretilecek ve proje sonunda Adalızade mezarlığı AB Seçkin Tarihi Mezarlıklar Birliğine üye olup akredite edilecektir.

Görünümleri ile bozulmamış, kitabeleri okunabilen, tarihi öneme haiz ve 1690-1922 tarihleri arasındaki yüzyıllara ait 180  tarihi mezar taşı 9 ana guruba ayrılacak ve üzeri mebran adı verilen özel bir koruma ile 9 ana reyonda sergilenecektir. Sergi alanının girişinde büyük bir levhada mezarlık tarihçesi ve Mustafa Bin Hamza hakkında bilgiler sunulacaktır. Ana sergi reyonları ; “ cami tasvirliler, Kuşadası meslekleri, hotoz başlıklılar, tarikatlar, erkek serpuşları, İlyaszadeler, semboller, erkek şahideler ve kadın şahideler” olarak ayrılacaktır. Her gurubun önünde genel bilgilendirme levhaları, taşların altında kısa kitabe özetleri ve gerekli çizimler yer alacaktır. Ana levhalar, Türkçe ve İngilizce dillerinde olacaktır.


PROJE KİMLİK KARTI 


BİLGİLENDİRME LEVHALARI 


9 Ana reyonda özelliklerine göre tasnif edilmiş ve yerleştirilmiş tarihi mezar taşları, Türk Defin Kültüründe binlerce yıldır kullanılan iki ana motife göre yerleştirilecektir.  Kategori taşları " Çark-ı felek  ve İstiridye " 

UZMAN MEZAR TAŞLARI REHBER EĞİTİMİ 

Kuşadası Belediyesi, Aydın Turist Rehberleri Odası ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği işbirliği ile hazırlanan “Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi” kapsamında Türkiye Turist Rehberleri Birliği-TUREB onaylı, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi“ düzenlendi.  21 tematik konunun yer aldığı, ülkemizin önde gelen akademisyenleri tarafından verilen eğitim toplam 56 saat sürdü. 34 Ruhsatname sahibi rehberin katılımı ile başlayan kursu 12 rehber başarıyla bitirerek 21 Eylül 2022 tarihinde  ülkemizde ilk mezar taşları uzman rehberleri olmaya hak kazandılar.
PROJEMİZ  HENÜZ BİTMEDEN İLK ÖDÜLÜNÜ ALDI


Kuşadası Belediyesi  ve  Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğinin birlikte projelendirdikleri ve uyguladıkları “ Kuşadası Adalızade  Tarihi Mezar Taşları Müzesi  Projesi “   459 Belediyenin üye olduğu Tarihi Kentler Birliği  “  Proje Özendirme ve Uygulama Yarışması” na katılarak başarı ödülü aldı. Ödül İstanbul’da düzenlenen tarihi Kentler Birliği Fuarında Kuşadası belediye meclisi üyesi Melahat YAYLACI  tarafından alındı.


ADALIZADE MEZARLIĞI ASCE-AVRUPA SEÇKİN MEZARLIKLAR BİRLİĞİ 20. YIL KONFERANSINA KATILDI. ASCE-Association of Significant Cemeteries of Europe (Avrupa  Seçkin Mezarlıklar Birliği)  nin liderliğinde,  İngiltere’de bulunan “ Highgate Cemetery Trust “ tarafından organize edilen “ Cemetourism : cemeteries with stories to tell “ konferansında 11 Kasım 2021 Perşembe  günü 2. oturumda 12.00-12.30 saatleri arasında  “ Understanding and Promoting Adalızade Historic Cemetery “ adlı İngilizce bir sunum yaptık. Türk defin kültürünün ana hatlarını,  projede yer alan taşların özelliklerini, taşlarda verilen  mesajları, tarihi mezarlıkların nasıl tanıtılması gerektiği ve mezar taşlarının turizm için nasıl önemli oldukları ve bağlantılı konuları  detaylı bir şekilde anlatTürk defin kültürünün ana hatlarını,  projede yer alan taşların özelliklerini, taşlarda verilen  mesajları, tarihi mezarlıkların nasıl tanıtılması gerektiği ve mezar taşlarının turizm için nasıl önemli oldukları ve bağlantılı konuları  detaylı bir şekilde anlattık.

MEZARLIK AÇIK HAVA MÜZESİ YAPIMI DEVAM EDİYOR


AÇIK HAVA MEZARLIĞI MÜZESİ KAPISI AÇIK HAVA MÜZESİ TURLARINDAN İKİ ÖRNEK 
AÇIK HAVA MÜZESİ ENVANTER KİTABI


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam185
Toplam Ziyaret364796
Köşe Yazıları
Hava Durumu