• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Türk Tarih Kurumu


TARİHE GÖNÜL VERENLER15 Nisan 1931 tarihinde büyük önder  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kurulan Türk Tarih Kurumu bugün 91 yaşındadır. Ülkemizin tarihi hakkında değerli tarihçi akademisyenlerimiz tarafından yazılan binlerce kitap,  bu güzide kurum tarafından bastırılmış ve milletimize uygun fiyatlarla sunulmuştur. Yapılan bu hizmet bugünde  kurum tarafından yayınlanan kitaplar, dergiler, belgeseller ,e-kitaplar  ve vb. yayınlarla sürdürülmektedir. Türk Tarihi Kurumu Kütüphanesi ise tüm tarih araştırmacıları  için çok faydalı bir kaynak olarak büyük rağbet görmektedir.


Türk Tarih Kurumu 91. kuruluş yılında “ Tarihe Gönül Verenler “ adlı bir proje başlattı. Bu proje ile bulundukları kentlerin tarihi ile ilgili araştırmalar yapan, kitaplar yazan, müzeler kazandıran yerel tarihçileri kayda almak ve yaptıkları hizmetleri belgelemek için “belgesel röportajlar “ yapmaya başladı. Bugüne kadar 26  yerel tarihçi ile  yapılan belgeseller kurum adına “youtube” da yayınlanmaktadır. Bir saate yakın süren bu belgeseller ile yerel tarihçilerin hizmetleri de ödüllendirilmiş olmaktadır. Yerel Tarihçiler ile yapılan belgesellerin çekimi ve yayınlanması devam edecektir.


Türk Tarih Kurumunun bu güzide ve vefakar girişimi biz yerel tarihçiler tarafından büyük bir sevinçle karşılandı ve takdir edildi. Bu programda yer alan her yerel tarihçi, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla ait oldukları kentlerin takdirlerini kazanmışlardı. Büyük emekler verilen, hayatlarının neredeyse tamamını kentlerin sadece tarihlerini değil kültürlerini de arşivlemek, belgelemek ve gelecek kuşaklara yazılı-görsel olarak devretmek için harcayan bu güzide insanlar son derece mutlu oldular. Bu girişimden dolayı başta Türk Tarih Kurumu Başkanı sayın Prof. Dr. Birol ÇETİN  beye, onun şahsında bu programı çeken ve yayınlayan tüm ekip arkadaşlarına TEŞEKÜR  ederiz.


Tarihe Gönül Verenleri " Youtube " da izlemekisteyenler önce aşağıdaki linki tıklayıp, sonra seçtikleri kişiyi açıpizleyebilirler.

Tarihe Gönül Verenler - YouTube

Ayrıca FACEBOOK'ta ki Tütk Tarih Kurumu sayfasından da izlenebilir. Link aşağıdadır.

 Türk Tarih Kurumu | Ankara | FacebookZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam164
Toplam Ziyaret364775
Köşe Yazıları
Hava Durumu