• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Mahmut Ökçesiz


TARİHE GÖNÜL VERMİŞ BİR KUŞADASI AŞIĞI- MAHMUT ÖKÇESİZ


Mahmut Ökçesiz 1956 Kayseri Doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra 1979 yılında Konya Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce-Ekonomi Bölümünden mezun oldu. 1980 yılında öğretmenliğe başlayan Ökçesiz, 1984-1985 yıllarında İngiltere Leeds Polythecnique ‘de Business Administration bölümünü bitirdi. Uzun yıllar, Kayseri, İzmir ve Kuşadası özel ve resmi okullarında İngilizce öğretmenliği,   İngilizce bölüm başkanlığı, müdür yardımcılığı, baş müdür yardımcılığı ve okul müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1995 yılında ise sınavı kazanarak Kültür ve Turizm bakanlığından resmi kokartlı İngilizce Tercüman Rehber oldu. 2008 yılında öğretmenlikten emekli olan Ökçesiz, 28 yıldır rehber olarak çalışmaktadır.

36 yıl önce Kuşadası’na gelip yerleşen Mahmut Hoca ; 2011 yılında Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğini kurarak , Osmanlı dönemi mezar çalışmalarına başladı. 2013 yılında Kuşadası Adalızade Mezar Taşları Kitabı ile yayın hayatına başlayan Ökçesiz, bugüne kadar dernek yayınları ile beraber 10 kitap yayınladı. Dernek faaliyetlerini ülke geneline tanıtan çalışmalara imza atan Ökçesiz, kurucu başkanlığını yaptığı dernekle bugüne kadar 1 Uluslararası, 3 Ulusal, 1 Yerel olmak üzere 5 sempozyum/kongre düzenledi ve 1 Çalıştay hazırladı. 2019 yılı sonunda Covit-19 nedeniyle Kuşadası Digital Akademiy kurarak zoom üzerinden on-line kültür ve tarih konferansları başlattı.  Evli, 2 kız çocuğu babası ve 2 erkek torun sahibidir. İngilizce, Rumca ve  Eski Türkçe (Osmanlıca)  bilmektedir. Kendi ifadesiyle Tarihe Gönül verenler belgeselini şöyle anlatmaktadır.

İki ay önce Türk Tarih Kurumu tarafından telefonla arandık. Kuşadası’nda yaptığımız hizmetlerden haberdar olduklarını ve bir belgesel çekmek istediklerini belirttiler. Büyük bir onur ve gurur duyarak Tarihe Gönül Verenler Belgeseli çekimine evet dedik. 23 Eylül 2022 Cuma günü saat 12.00 evimize gelen 3 kişilik ekip 3 saati aşkın süre ile bizi dinledi ve çekimi gerçekleştirdi. Saat 17.00 de çekim bitti ve TTK ekibi 17.45 de Kuşadası’ndan ayrıldı.

Üç  saati aşkın bir süre içinde Kuşadası tarihi çalışmalarını,  düzenlediğimiz  sempozyumları / kongreleri/ çalıştayı , yayınladığımız 10 kitabı, Kuşadası Adalızade Mezar Taşları Müzesini ,  Kuşadası Digital Akademi’yi  ve Kuşadası için yapacağımız   gelecek projelerini anlattık. Yerel tarih çalışmalarının zorluklarını söyledik ve Tarihe Gönül Verecek  gençlerimize naçizane tavsiyelerde bulunduk.  Bu belgesel serisinde bize bu imkanı tanıyan Türk Tarih Kurumu yetkililerine  candan TEŞEKKÜR ederiz.

Bizim belgeselimiz izlemek isteyenler aşağıdaki lnki tıklamaları gerekir. Değerli vakitlerini ayırıp bizi izleyenlere minnettarız.


Tarihe Gönül Verenler - Mahmut Ökçesiz 22 - YouTube

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam155
Toplam Ziyaret364766
Köşe Yazıları
Hava Durumu