• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Hacı Bektaşi Veli ve BektaşilikKONFERANSLAR SERİSİ  İKİNCİ AYINDA 


Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğinin “ Seri Konferanslar Dizisi Kasım ayında da devam etti. Kasım Ayının konuğu ; Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Hacı Bektaşi Veli Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fahri MADEN oldu. Fahri Maden hocamız ; “ Hacı Bektaşi Veli ve Türk İnanç Coğrafyasındaki Yeri “ adlı konferansını hem Aydın,  hemde Kuşadası'nda  seçkin ve duyarlı katılımcılara iki kez anlattı. ,


TV DEN ÇEKİMİ


26 Kasım 2022 Cumartesi günü Doç. Dr. Fahri MADEN ve dernek başkanı Mahmut ÖKÇESİZ  Aydın Bölge Televizyonu TV DEN stüdyosuna girerek “ Kültür ve Tarih Sohbetleri-2 “ adlı program çekimi yaptılar. Sabah 10.45 de başlayan ve 11.31 de sonra eren bu çekimde Mahmut ÖKÇESİZ’ in sorduğu sorularla Doç. Dr. Fahri MADEN  Hacı Bektaşi Veli’ nin hayatını, Horasan’dan Anadolu’ya gelip Suluca karahöyük’te dergahını kurmasını, kendisinden sonra Bektaşliğin kurumsal hale gelip  Anadolu ve Balkanlara yayılmasını, 1826 Yeniçeri Ocağının lağvedilişini, Bektaşiliğin yasaklanmasını, Cumhuriyet döneminde Aydın’da  Bektaşiliği tanıtan  ve son dönem Bektaşiliğin güzide ismi “ Bedri Noyan Dedebaba” yı kronolojik bir sıra ile anlattı.  


AYDIN TÜRKOCAĞI KONFERANSI 

Öğleden sonra 14.00-16.00 arasında ise konferans Türk Ocağı salonunda kalabalık bir davetli gurubununun hazır  bulunduğu ortamda, Fahri MADEN  hoca Hacı Bektaşi Veli'nin hayatını ve Bektaşiliği örnekleriyle kronolojik birsırayla Türk Ocağı mensuplarına anlattı. Konferans sonunda sorulan sorulara vevap veren Maden, katılımcılarla birlikte hatıra resmi çektirdi.
Günün sonunda ise  Fahri Maden ve Mahmut Ökçesiz ; yakın dönem Bektaşiliğin büyük isimi BEDRİ NOYAN Dedebabanın Telli Dede  mezarlığındaki kabrini  ziyaret ederek dualar ederek o büyük insanın ruhaniyetinden istifa ederek  günü tamamladılar. 

KUŞADASI KONFERANSI 
KUŞADASI KONFERANSI


Seri Konferanslar dizisinin Kasım ayı konferansının ikinci ayağı ; 27 kasım 2022 Pazar günü  Kuşadası Derici Otelde icra edildi.  Doç. Dr. Fahri MADEN hocamız “ Hacı Bektaşi Veli, Bektaşiliğin Türk İnanç Coğrafyasındaki Yeri ve Kuşadası  “ adlı konferansı saat 13.30 da başladı ve 15.15 de sona erdi. İtina ile hazırlanan ve bol görselle donatılan enfes sunumunda Fahri Maden; Kuşadası’nda Bektaşiliğin başlangıcını, tarih içerisindeki seyrini, Şeyh Bedrettin döneminde Kuşadası bölgesinde faaliyet gösteren Börklüce Mustafa’yı  ve Torlak Kemali , 1826 sonrasında Kuşadası Bektaşi Tekkesine atanan Nakşi Şeyhi, Girit Bektaşilerini örnekleriyle anlattı. Kuşadası’nın önemli Bektaşi Dedelerinden “ Hüseyin Cevraki  Baba’nın hayatı   ve Bayraklı Dede şahidelerini “ tüm detayları ile belirtti. Çok nezih ve kalabalık bir davetli gurubunun katıldığı bu konferansın bitiminde çay-kahve ikramı yapıldı ve saat 16.15 e kadar Bektaşilik konusunda derin bir sohbet devam etti.  Değerli hocamız saat 16.30 da Ankara’ya hareket etmek üzere Kuşadası’ndan ayrıldı.Seri Konferanslar Dizisi  Aralık ayın da devam edecek. Sosyal medya gruplarında ve Web sitemizde de önceden ilan edilecek.  Gerek Aydın, gerekse Kuşadası'ndaki konferanslarımıza katılım ücretsizdir.


26 Kasım 2022  Cumartesi gün TV DEN  de yapılan Kültür ve Tarih Suhbetleri-2 programının  youtube linki aşağıdadır. İzleyenlerin linke tıklaması gerekmektedir.


KÜLTÜR VE TARİH KONFERANSLARI 2 .BÖLÜM - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=WjJJjkBtqhI.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret364786
Köşe Yazıları
Hava Durumu