• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Ege Telgraf Televizyonu


UNESCO’DAKİ TÜRK KALELERİ


 
Unesco Dünya Geçici Miras Listesinde “ Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Ceneviz Ticaret Yolunda Kaleler ve Surlu Yerleşimler “ adlı bir proje yürütülmektedir. 2014 yılındaki 7 kaleye ilaveten 2020 yılında Kuşadası Güvercinada ve İzmir Çeşme Kaleleri de eklenmişti. 2021 yılında yaptığımız çalıştay ile Güvercinada kalesinin Türk döneminde yapıldığı kanıtlanmıştı. Çeşme kalesinin de, bizim gibi bir STK tarafından , Türk-Osmanlı kalesi olduğu belgelerle ortaya konmuştu.

 Bu yılın Mayıs-Ekim ayında , geçici listede yer alan, Kuşadası ve İzmir’in beş (5) kalesi de olmak üzere 6 Türk kalesi, İtalyanlar tarafından detaylı bir şekilde incelenecek, Ceneviz kaleleri özellikleri etiketi altında “ Unesco Kalıcı Listesi” ne alınma işlemi hızlandırılmış olacaktı. Ancak bu proje son anda iptal edildi.

 4 Kasım 2022 Cuma günü 14.00-14.50 saatleri arasında İzmir Ege Telgraf TV da ; sayın Hakan SERBEST beyin “ Geniş Açı “ programına konuk olduk ve Türk Kaleleri adlı canlı yayın gerçekleştirdik. 47 dk. süren bu konuşmamızın video linki aşağıda verilmektedir. Konuyla ilgilenenlerin dikkatine saygı ile arz olunur.


https://www.facebook.com/EgeTelgrafGazetesi/videos/3384143058535927

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam173
Toplam Ziyaret364784
Köşe Yazıları
Hava Durumu