• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Cezayir-i Bahr-i Sefid

 

KUŞADASI OSMANLI DÖNEMİ  GEZİSİ1533 den itibaren  Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaleti Suğla Sancağı İne kazası olarak  tanınan  ve  Hızır Hayreddin Paşa’nın kaptan-ı derya olarak yönetmeye başladığı Kuşadası,  tam bir Türk-İslam şehridir. Şehrimizi, 1611-1618  dönemin kudreti sadrazamı  Konevi Mehmet Paşa kurmuştur. 1600-1920 arasındaki dönemi kapsayan tam gün süren bu gezide kronolojik olarak Kuşadası kuruluşundan Cumhuriyete kadar olan dönem tüm yönleriyle gezginlere aktarılacaktır.

6  saatlik bu kültür ve tarih yolculuğu  Güvercina Ada (Küçük ada) kalesi önünden  başlayacak ve  Tabakhanelerde    sona erecektir. Bu gezide kulaklık rehber sistemi kullanılacak ve gezi sonunda  hatıra olarak ücretsiz gezi kitapçığı verilecektir. En az 10 kişi olduğunda hemen tur yapılacaktır. Her gezi için 15 kişilik kontenjanımız vardır. Görsellerimizi ve tur programını detaylı incelemenizi rica ederiz.  Gezimiz Tursan  belgeli BULUT BROTHES TRAVEL  tarafından düzenlenmektedir. Rehberimiz Mahmut ÖKÇESİZ dir.Tarih              :

Araç               :   Gezi yürüyerek yapılacaktır.

Gezi Bedeli     :  900 TL  kişi başı

Saatleri           :   09.00-16.00 (  Altı saat, tam gün)

Mola               :  Öğle Yemeği  arası bir saat

Rehber            :  Mahmut Ökçesiz

Tema /konu    :  Kuşadası toplumları, din, kültür, mimarlık ve tarih temalı
                            Kuşadası şehir gezisi

Gezi Güzergahı

 

Tematik yani konulu turumuza  sabah saat 09.30 da Kuşadası küçük ada  kale kapısı önünden başlıyoruz.  Geziye başlamadan önce kulaklı rehber tur sistemindeki rado verilieri katılımcılara dağıtılacak ve rehber tarafından  ses kontrolü yapılacaktır. 10  dakika Kuşadası Türk Tarihi hakkında bilgiler verildikten sonra Küçük ada kalesi 20 dakika içinde hızlı bir şekilde gezilecek.  Kilise dağı  gösterildikten sonra Efe oteli araç parkı ile saat kulesi arasında  durup Kuşadası Rum Milleti ve Rum katedrali hakkında bilgiler alacağız. Grand Bazar üzerinden  Boyacı önüne  çeşmesinde duracağız. Burada Ermeni mahallesini, Sarızade İbrahim Ağa ve konağını dinleyeceğiz. Taş fırında pişen fodul ekmeği hayali kurarak Beyler sokağında yürüyüp İlyaszadeleri ve Mütesellim köşkü hikayesini öğreneceğiz. İleri Sokaktaki Kethüda Mustafa Ağa çeşmesini gördükten sonra  Büşra hanım evi ve iki Oklu camisini ziyaret edeceğiz. Kuakmer Özel müzenin resmini çekip Çalıkuşu  evini görüp Hacı İbrahim Caminde soluklanacağız. Belediye hamamı kitabesini okuyup Sarı Sokağa döüp Kuşadası Musevilerini öğrenip Kulevi evin resimlerini çekeceğiz. 10 dakikalık yürüyüşten sonra Adalızade mezarlık müzesini dışardan fotoğraflayıp Hanım camisinde durcağız. Kale içine gelince  Kervansarayı ziyaret ettikten sonra 1 saat serbest öğle yemeği molası vereceğiz. Cephane Sokaktaki  M. Esat İlkokuundan hareketle Paşolar evi ve İbramaki’ye varacağız. Kısa bir şehir surlarına göz attıktan sonra Tariş binasını, paşa ve Moralılar mezarlıklarının yerlerini öğreneceğiz. Kısa bir yürüyüş sonrası Türkmen cami avlusunda Ahi Şatır Mustafa Vakfı hakkında bilgiler edineceğiz.  Kuşadası Kaya  Aldoğan Lisesi arkasındaki Çıfıttepe hakkında ilginç biligler edineceğiz. Son durağımızdan önce Tabakhaneleri gezip Kuşadası debbağlarının zorlu hayat hikayelerini ve Kuşadası derilerinin dünyaca meşhur olmasının nedenlerini anlayacağız. Son durağımız ise büyük önderimiz ATATÜRK’ün gelip kentimizi kuşbakışı seyrettiği  ve adalıların “ gazi beğendi” dedikleri tepede yorgunluk çayını yudumlayıp turumuzu  bitireceğiz.
Tura Dahil Olanlar               :
 Rehberlik ücreti+ kulaklı tur sistemi + özet
                                                    anı kitapçığı

Dahil Olmayanlar                  :  Çay-kahve ücretleri+ özel harcamalar

 

Önemli notlar                         : a) Gezimiz yürüyüş turudur. Rahat ayakkabı
                                                        tavsiye edilir.
                                                    b) Kuşadası’nın  coğrafi özelliğinden dolayı
                                               inişli ve çıkışlı zorlu b
ir yürüyüş turu olduğunu
                                                 ve 4 saati aşkın yürüneceğini özellikle                                                          yürüneceğini belirtmek isteriz.
                                                                       c) Gezimize 12 yaşından ufak çocuklar                                                                      katılamaz.                                                                                               d) Gezi ücreti gezi başlamadan önce de nakit
                                                   verilebilir.
                                                                                                       e) Detaylı bilgi almakiçin
                                                    0 532 3474319 nolu tel arayabilirsiniz.
Aşağıda Cezayir-i Bahr-İ Sefid Kuşadası Şehir Turu Broşürünün katılımcılara günün anısı olarak verilecek " ön ve arka sayfaları " resimleridir.  

Banka hesap No :

 

Banka: Türkiye İş Bankası Kuşadası Şubesi

İBAN: TR 62 0006 4000 0013 0240 4546 17

Mahmut Ökçesiz Vadesiz Hesap

Not : Dekontun bir kopyasını  “mahmutokcesiz@hotmil.com “ adresine göndermenizi rica ederiz.   

 
 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret388563
Köşe Yazıları
Hava Durumu