• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Kuşadası Dergahları ve PirleriKUŞADASI DERGAHLARI ve PİRLERİ GEZİSİ

 

Osmanlı döneminde Kuşadası,  dergahların ve pirlerin harman olduğu bir liman kentiydi. Batı Anadolu’nun bu önemli liman kentinde  Ahi, Bektaşi, Halveti, Ma’rifi, Melami,  Mevlevi, Nakşibendi, Rufai, Üveysi ve Zeyni tarikatlarının dergahları vardı. Osmanlı döneminin irfan mektepleri, ziraat fakülteleri, konservatuarları ve güzel sanatlar akademileri olan bu dergahlardaki pirler, Kuşadası’nı halkını 500 yıl eğittiler. Ahi loncasında zanaat edinilir,  Bektaşi dergahında ziraat  öğrenilir, Mevlevi matbahında  ise insan pişirilirdi. Amma tüm dergahlarda  dersler  “ edeb yahu “  ile başlar, edeple gelen ihsanla uğurlanırdı.  İşte bu uhrevi havayı teneffüs etmek isterseniz bu geziyi kaçırmayın.

3 saatlik bu kültür ve tarih yolculuğu Sakız Dede Türbesinde  başlayacak ve Türkmen camisinde   sona erecektir. Bu gezide kulaklık rehber sistemi kullanılacak ve gezi sonunda  hatıra olarak ücretsiz gezi kitapçığı verilecektir. En az 10 kişi olduğunda hemen tur yapılacaktır. Her gezi için 15 kişilik kontenjanımız vardır. Görsellerimizi ve tur programını detaylı incelemenizi rica ederiz.  Gezimiz Tursan  belgeli BULUT BROTHES TRAVEL  tarafından düzenlenmektedir. Rehberimiz Mahmut ÖKÇESİZ dir.KUŞADASI DERGAHLARI ve PİRLERİ YÜRÜYÜŞ   TEMATİK GEZİ PROGRAMITarih              :

Araç               :   Gezi yürüyerek yapılacaktır.

Gezi Bedeli     :  500 TL  kişi başı

Saatleri           :   09.00-12.00 (üç  saat, yarım  gün)

Mola               :  Çay-kahve arası yarım saat  

Rehber           :  Mahmut Ökçesiz

Tema /konu    :  Kuşadası dergahları, tekkeleri ve pirleri tematik gezi

Gezi Güzergahı

 

Tematik yani konulu turumuza  sabah saat 09.30 da Sakız Dede Türbesi önünden başlayacağız. Önce kulaklıklı rehber ses sistemin kontrolünü yapıyoruz. Kısa bir Kuşadası ve tarikatların tarihçelerini anlattıktan sonra  Börklüce Mustafa’ya atfedilen Sakızlı dede’nin ve Şeyh Bedrddin dönemi hakkında bilgiler edineceğiz.  Türbeyi ziyaret edip resim çektiktirdikten sonra  Kuşadası  Alevileri ve Bektaşi zileri hakkında  bilgileri dinlerken kısa bir yürüyüşle  Cevraki mezarlığına varacağız. Burada Girit’ten gelip Kuşadası’nda Bektaşi çerağını uyandıran Hüseyin Cevraki Baba’nın hayat hikayesini ve bir mucizesini öğreneceğiz.  Yine yürüyüşe aşlayarak yokuş aşağı inerken Kuşadası’nın Osmanlı dönemi iki mahalesinden biri olan iki Oklu mahallesini ve mahallenin dinamiklerini anlatacağız.  İki Oklu mahallsinde sırasıyla Ma’rifi tekkesini ve Mar’ifi şeyhi Ali Feedi baba, Meydancı  Derviş Mustafa Efendi tekksini ve bağış şartlarını,  Rakka Türkmenlerini ve Maraş Valisi Kalender Paşayı, Arap mahallesini ,  İki oklu ve hanım camilerinin  tarihi rollerini, Nakşibendi tarikatını ve Bektaşi tekkesine Nakşi şeyhleri atayan  Sultan II. Mahmut  Hanın  katı tutumunu anlatacağız. Kısa bir yürüyüşten sonra Adalızade mezarlığına geldiğimizde çay-kahve molası verecğiz. Moladan sonra Adalızade Mustafa Bin hamza ve Hz. İbrahim Halveti pirleri ve Halveti tarikatının Kuşadası’ndaki izlerini konuşacağız. Kısa bir yürüyüşle hanım cami duvarına geldiğimizde Zeyniyye y tarikatını, Şemsettin Sivasi ve Akçabed mezarlığının ilginç hikayesini dinledikten sonra Çalıkuşu Feride’nin  geldiği yer olan Zeyniler köyünü öğreneceğiz.  Kervansaray’a girdiğimizde  kentimizin kuruluşunui Öküz mehmet paşa’yı, Mevlevi tarikatını ve pirlerini yad edeceğiz. Türkmen camisine doğru yürüyüşe geçerken yol üzerinde Ahileri, felsefelerini, Ahi Evran ve mücadelesini, Mogol baskısını, Ahi Ştır El hac Mustafa külliyesini ve Kuşdası debbağlarını ve dericilerin ürettikleri  dümyaca tanımış vaketa-sahtiyan derilerinin ilginç hikayelerini öğrenecğiz. Türkmen cami son durağımızdı. Rehber tur sistemi makinelerini topladıktan sonra günün anısına izfeten hazırladığımız “ Özet  gezi anı brüşürünü “ katılımcılara dağıtıp bir başka turda buluşmak üzere veda edeceğiz.

Tura Dahil Olanlar               :  Rehberlik ücreti+ kulaklı tur sistemi + özet
                                                     anı kitapçığı


Dahil Olmayanlar                  :  Çay-kahve ücretleri+ özel harcamalar


 
Önemli notlar                         : a) Gezimiz yürüyüş turudur. Rahat ayakkabı
                                                         tavsiye edilir.

                                                       b) Kuşadası’nın  coğrafi özelliğinden
                                                           dolayı  inişli ve çıkışlı zorlu

                                                           bir yürüyüş turu olduğunu ve 3 saati
                                                             aşkın yürüneceğini özellikle 
                                                       yürüneceğini belirtmek isteriz.

                                                       c) Gezimize 12 yaşından ufak çocuklar
                                                            katılamaz.

                                                       d) Gezi ücreti gezi başlamadan önce de
                                                           nakit verilebilir.

                                                        e) Detaylı bilgi almakiçin 0 532 3474319
                                                             nolu tel arayabilirsiniz.


Aşağıda  bu geziye katılanlara tur sonunda verilecek olan  " özet kitapçıkların " ön ve arka sayfalarını göreceksiniz
 
Banka hesap No :
 
Banka: Türkiye İş Bankası Kuşadası Şubesi
İBAN: TR 62 0006 4000 0013 0240 4546 17
Mahmut Ökçesiz Vadesiz Hesap
Not : Dekontun bir kopyasını  “mahmutokcesiz@hotmil.com “ adresine göndermenizi rica ederiz. 

 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret388562
Köşe Yazıları
Hava Durumu