• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Amacımız-Hedefimiz-İlkelerimiz


AMACIMIZ-HEDEFİMİZ-İLKELERİMİZ
Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği; 17 Mayıs 2011 tarihinde “ Kuşadası’nın kültürünü, demografisini, mutfağını, kültürel ve tarihi mirasını korumak “ amacıyla kurulmuştur. Bu amaçlara ulaşmak için çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu etkinliklerimiz seminerler düzenlemek,  konferanslar vermek, Kuşadası mutfağındaki unutulmuş yemekleri ortaya çıkarmak, kentin kültürel miraslarını ve tarihi hazinelerini onarmak,  sempozyumlar ve kongreler yapmak, tarihi eserleri korumak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara sağlam, anlaşılabilir ve korunabilir şekilde devretmek olarak özetlenebilir. Bu amcalarımıza ulaşmak için son 13 yılda çok çeşitli organizasyonlara imza attık. 


2011 yılında bugüne kadar ; “ Mezar Taşlarını Çözmek “ adlı Bir AB Gençlik projesi ile Türk-İslam mezar taşları alanında çalışmalara başladık ve 2013 yılında “ Kuşadası Adalızade Mezar Taşları “ adlı bir kitap çıkardık. 2013 yılında “ Kuşadası Kültür ve Tarih Seminerleri “ düzenledik ve 3 hafta halkımıza seminerler verdik. 2014 yılında “ Kaleler ve Kentler  “ adlı tematik gezilere başladık. 2016 yılında kentimizin unutulmuş sufisi  “ Hz. İbrahim Halveti ve Kuşadası çevresinde Tasavvufi Hayat “ adlı ilk sempozyumu yaptık. 2017 yılında  ise ikinci sempozyumumuz “ 1. Geleneksel  Türk Mezar Taşları Sempozyumu “ ile ülkemizin gündemine kaybolmaya başlayan mezar taşları ve defin kültürünü aldık. 2018 de ise  “ 1. Uluslararası Türk İslam Mezar Taşları Kongresi “ diye  uluslararası alana taşıdık. 2019 yılında ise kentimizin kurucusu  ve unutulan  Türk veziri “ Kuşadası’nın  Banisi Öküz Mehmet Paşa “ Sempozyumuyla değerimizi ilim yoluyla açığa çıkardık.


2019 sonunda başlayan “ Covit-19” salgını bizim bir süre aktif etkinlikler yapmamızı engelledi ancak 1-2 ay sonra  “ Kuşadası Digital Akademi “ adıyla on line konferanslara başladık.Üç yıldan beri kesintisiz bu akademi her hafta Cuma günleri konferanslar vermektedir. 2021 yılında ise  tarihi Kuşadası Güvercinada kalesinin  Ceneviz değil Türk-Osmanlı kalesi olduğunu  “ Kuşadası Güvercinada Kalesi ve Şehir Surları “ adlı bir çalıştayla kanıtladık. 2022 yılında ise “  Seri  Konferanslar Dizisi “ adı altında ayda bir akademisyeni kentimize davet ederek halka açık  konferanslar verdik ve bu konferanslarımızönümüzdeki yıl da  Ekim ayından itibaren tekrar başlayacak ve 2024 yılının Haziran ayına kadar devam edecek. Çalışmalarımızın hepsi bu kadar değil. Bunlardan başka kapalı alan ve açık meydan sergileri, kitap yayınları, Radyo ve TV konuşmaları, Kültürel Miras Fuarlarında  kültürel miras ögeleri tanıtan standlar kurma, Üniversitelerle işbirliği içerinde kültür ve tarih projeleri üretme,  devlet kurumları ile işbirliği içinde halka açık Osmanlıca öğretme ve geleneksel sanatlar kursları açma  olarak özetlenebilir. Bu arada altını özellikle çizerek yazıyoruz. Türkiye’de ilk defa “ Kuşadası Adalızade Açık Hava Mezar Taşları Müzesi” ni  kentimizde kuruyoruz ve Temmuz 2023 de hizmete açacağız.

2023 yılı Mart ayı 5. Olağan kongremiz sonunda ise hem derneğimizi gençleştirme, hem de şimdiye kadar yapamadığımız ancak amacımız olan bazı etkinlikleri düzenleme kararı aldık.  Bu kararlardan biri de temalı yani konulu “  Kültür ve Tarih Gezileri “ düzenlemekti.  Yaklaşık üç ay süren hazırlıklarımız ve resmi temaslarımız sonunda Mayıs ayı sonlarında amaçladığımız kültür ve tarih gezilerini yapmaya başladık. İlk gezimiz kentimizin Osmanlı-Türk döneminden kalma iki mahallesinden biri olan ve gerçekten bir açık hava müzesi görünümündeki İki Oklu mahallesini tanıtan yürüyüş gezisi oldu. “ Yaşayan Osmanlı Mahallesi: İki Oklu “ adlı bu yürüyüş gezisinin ilki 21 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleşti. Bu gezimiz belirli aralıklarla tekrar edilecek.

 Amacımız; ülkemizde “  deniz, kum, güneş “ saçma üçlemesiyle  60 yıldır doğası, toprağı ve verimli ovaları hoyratça kullanılan , betonlaşmış kent imajı kazanmış  kentimizin unutulmuş değerlerini  kültür ve tarih temalarıyla harmanlayarak tanıtmak ve hakkını vermektir. Yürüyerek Kuşadası’nın “ ecdat eseri güzelim camilerini, avlulu tarihi evlerini, Türk-İslam mührünü vuran  gönül sultanlarını , onların kurdukları ve halkı eğittikleri dergahlarını, yaşadıkları her biri sanat eseri olan muhteşem konaklarını, gürül gürül su akan ve kitabelerinde kutsal kitabımızdan su ayetleri yazan sokak çeşmelerini, mis gibi kokan taş fırın ekmeklerini, her biri irfan mektepleri olan mahalle kıraathanelerini  “ gezerek, görerek, oturup dinlenerek ve kana kana su içerek önce  Kuşadası ahalisine ve sonrada Kuşadası dışından gelecek irfanı yüksek ve duyarlı Türk halkına tanıtmaktır.  Hedefimiz ;  Şu anda sınırlı sayıdaki yürüyüş ve gezi tur paketlerinin sayılarını  çoğaltmak ve çeşitlendirmek ,  yürüyüş gezilerine  önce Kuşadası sakinlerini davet ederek  kent halkını eğitmek, kültürünü ve tarihini tatbikatla öğretmek  ve kent kimliği oluşturma yolunda önemli adımlar atmaktır. İkinci hedefimiz ise kentimize gezmeye gelen Türk halkına bilinmeyen Kuşadası’nı tanıtmaktır. Nihai  hedefimiz ise ; kurvaziyer gemileriyle Kuşadası’na gelen  ve sadece Efes ve çevresini ziyaret edip giden ve Türkiye’yi  “Yunan ve Roma  medeniyetinin  eserlerini işgal eden “  ön yargısıyla  köksüz ve barbar bir millet sanan şımarık “ Avrupalı ve Amerikalı  konuklarımıza “ bizim öyle olmadığımızı  kültür ve tarih ögelerimizi  göstererek ikna etmektir.

                

İlkelerimiz ise ;     Türk kültürünün  derin ve zengin bir  parçası olan  ulusal kültürümüze ve tarihimize büyük değerler katan  Kuşadası kültürünü, demografisini, mutfağını, kültürel ve tarihi eserlerimizi ve miraslarını ana eksene oturtarak, bilimin ve törenin ışığında , taviz vermeden, sulandırmadan ve sadece doğruları anlatarak tanıtmaktır.  Kent içi gezilerimiz “ Yürüyerek, dokunarak, seyrederek, inceleyerek, yaşayarak ve empati kurarak “ yapılacaktır. Hiçbir ticari kaygımız olmadan, az maliyetli ancak herkesin ödeyebileceği  bir ücret mukabili verilecektir. Derneğimizin kadrosunda  “ amatör değil profesyonel özel eğitim almış yetkili rehberler, yıllarını vermiş sanat tarihçisi akademisyenler,  kazılarda görev yapan arkeologlar, mezar taşları okuyan epigraflar, Osmanlı’yı ve Türk’ü çok iyi bilen gerçek alimler “ yer almaktadır.

Kültür ve tarih gezilerimiz iki ana gurup olarak icra edilecektir. 


1.      Kuşadası Yürüyüş geziler

2.      Aydın-Denizli-İzmir ve Muğla tematik / konulu geziler

 

1-Kuşadası Yürüyüş Gezileri ; şu anda üç (3) gezi paketi  hazırlanmıştır ;

a) Yaşayan Osmanlı Mahallesi  İki Oklu.  Rehberlik tur sisteminin (kulaklı)  kullanıldığı  iki buçuk saat süren iki bölümlüdür. Gezi sonunda günün anısına katılımcılara özet gezi broşürü hediye edilecektir.

b) Cezayir-i Bahr-i Sefid: Osmanlı dönemi Kuşadası’nı tüm detaylarıyla anlatan , Kuşadası evlerini, sokaklarını, camilerini, kalesini, kervansarayını ve tabakhanelerini anlatan bir saat öğle yemeği molası verilen  toplam beş  (5) saat süren iki bölümlü bir  gezi. Bu gezide de rehber tur sistemi (kulaklıklı)  kullanılacak ve katılımcılara gezi sonunda özet kitapçıklar hediye edilecektir.

c) Kuşadası Dergahları ve Pirleri: Kuşadası’nın Aydınoğlu beyliği topraklarına katıldığı andan itibaren başlayan ve  600 yıl Osmanlı döneminde devam eden  dergahları, tekkeleri ve o dergahları yöneten, halkı irşad eden gönüller sultanı 11 tarikata mensup 15 pirin hayatlarının ve öğretilerinin anlatıldığı üç saatlik bir  gezidir. Bu gezide de üsttekilerde olduğu gibi  rehber tur sistemi (kulaklıklı)  kullanılacak ve  katılımcılara gezi sonunda özet kitapçıklar hediye edilecektir.
2-Aydın, İzmir, Denizli ve İzmir Tematik Gezilerden bazı örnekler:

a)      Ayasuluk ’tan Selçuk’a

b)      Aydın Antik Kentleri

c)      Bize Cihanzade Derler

d)      Cumhuriyete Can Verenler

e)      Denizli Nakışlı Camileri

f)        Derin Denizli Keşif Gezileri

g)      Güzelhisar  Dergahları ve Sufileri

h)      İlyaszade Ayanları İzinde

i)        Afrodisias, Çömlek, Pide ve Şelale = Karacasu

j)        Menteşe Oğulları Beyliği

k)      Tire’nin Saklı Hazineleri

l)        Tralleis-Güzelhisar-Aydın

 

 

Afişleri, güzergahları ve  konuları daha sonra bölümlerinde detaylı anlatılacak ücretli  konulu gezilerimiz Kuşadası’nda faaliyet gösteren TÜRSAB üyesi ve acente belgesine sahip “ Bulut Brothers Travel Agency “ güvencesinde icra edilecektir. Gerek Yürüyüş gezleri gerekse temalı çevre gezileri hakkında bilgi almak, ücretlerini öğrenmek ve her türlü soruyu sormak için ;
 

a)  mahmutokcesiz@hotmail.com adresine mail atabilir

b)  0 5323474319 nolu telefonu arayabilir

c)  www.kusadasikulturelmiras.com web sitesini ziyaret edebilir

d) Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği | Facebook sayfasına bakabilirsiniz.    

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam203
Toplam Ziyaret378313
Köşe Yazıları
Hava Durumu