• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Kuşadası coğrafyası


KUŞADASI’NIN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ VE İKLİMİ


Kuşadası,  Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde kendi anıyla anılan Kuşadası körfezinde yer alır. Kuzeyinde Selçuk ve Pamucak, güneyinde Dilek yarımadası, doğusunda Bülbül dağı ve Batısında Ege denizi yer almaktadır. Coğrafi konumu kara ve deniz ulaşımında turistik yol güzergahı üzerinde yer aldığı için, günümüzde önemli turistik merkezlerden biri olmuştur. Kuşadası’nın coğrafi konumu 37 derece 51 dakika kuzey enlemi ile 11 dakika doğu boylamıdır. Kuşadası topoğrafyası denizselliğin daha etkili olduğunu gösterir. Sahile paralel dağ sırası ve etkili bir yükseltinin bulunmaması nedeniyle hava akımlarının kara içlerine doğru girmesine imkan sağlar. Bu avantajı nedeniyle hava akımlarında fazla değişiklik görülmez. Kuşadası’nda kışın yüksek atmosfer basıncı ve yazın düşük atmosfer basıncı olmaktadır.


Kuşadası’nda ortalama hava sıcaklığı yılın 10 ayında genel olarak 10 derece sıcaklığın altına düşmez ve bu özelliği ile Kuşadası ılıman bir bölge olarak kabul edilebilir. Yıllık ortalama sıcaklık 16 derecedir. En sıcak ay 25, 1 derece ortalama ile  Temmuz, en soğuk ay 9.0 derece ortalama ile Ocak ayıdır. Uzun yıllar ortalamasına göre en sıcak gün  41,6 derece ile 5 Temmuz 1998 de olmuş ve en soğuk gün 3 Ocak 1942 senesinde -10,2 derece ile gerçekleşmiştir.  Kuşadası’nda yağışlar Eylül ayında yoğunluk kazanarak Aralık-Ocak aylarında en yüksek yağış seviyesine ulaşır ve Mart ayından itibaren de yağışlar azalmaya başlar. Kuşadası’nın yağış rejimi oldukça istikrarsızdır ve ilçemiz ortalama 75 gün yağışlıdır. Kar yağışı Türkiye’yi etkileyen Sibirya  yüksek karakterli soğuk hava kütlesi ile Balkanlardan gelen aynı hava kütlelerinin kuzey Anadolu’dan güneye sarkması nedeniyle kar yağışı nadir olarak görülmektedir. Yıllık ortalama yağış 642 mm’dir.

Kuşadası deniz suyu sıcaklığı yıllık ortalaması 19.2 derecedir. Mayıs –Ekim ayları mevsim özelliklerinden ve sıcak havanın etkisi ile 20.03 derecenin üstündedir. Sıcaklık ve etkili hava kütlelerine göre rüzgarında yıllık seyri değişmektedir. En kuvvetli rüzgar hızları Aralık-Ocak aylarında olur ve Kuşadası’nda yıllık fırtınalı gün sayısı 18 günü aşmaz.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam201
Toplam Ziyaret378311
Köşe Yazıları
Hava Durumu