• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası

Konferans


KONFERANSLARIMIZ

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği kurulduğu günden beri toplumu yaptığı tüm projelerden ve etkinliklerden haberdar etmiş, proje sonuçları Kuşadası toplumu ile paylaşmış, proje içinde yer alan konferans, seminer, gezi, sergi,  vb.  etkinliklere tüm Kuşadası halkını davet etmiştir. Büyük bir memnuniyetle söyleyebiliriz ki Kuşadası halkı yaptığımız tüm projelerde ve etkinliklerde yanımızda olmuş, bizi desteklemiş, tüm etkinliklerimize ve çalışmalarımıza katılmış ve derneğimize büyük bir teveccüh ve ilgi göstermiştir. Halkımızın bu büyük ilgisine mazhar olmak bizi daha da teşvik etmiş ve “ marifet iltifata tabidir “ düsturundan hareketle daha güzel işler yapmaya yönelmişizdir.

MEZAR TAŞLARINI ÇÖZMEK AB PROJESİ KONFERANSLARI


Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği etkinliklerine 2012 yılında Konferanslarla başladı. 2012 yılında yaptığımız Mezar taşlarını Çözmek adlı AB Gençlik Projesi kapsamında iki adet mezar taşları konferansımız oldu. Ülkemizin önde gelen mezar taşları uzmanlarından iki değerli akademisyeni proje kapsamında Kuşadası’na davet ettik ve halkımıza Türk mezar taşlarının yapıları, tipolojileri, üzerlerindeki şekil ve sembollerin anlamları, erkek ve kadın mezar taşlarında bulunan özellikler ve farklılıklar ve benzeri tüm detaylar uzmanlarımız tarafından davetlilere sunuldu.  2012 yılının her iki konferansı da ilçe merkezindeki Derici Otelde yapıldı.Bu konferanslardan ilki  25 Eylül 2012 Salı günü Pamukkale Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim üyelerinden sayın Prof. Dr. Kadir PEKTAŞ tarafından “ Osmanlı mezar taşlarındaki geçmişimiz “ adıyla izleyicilere sunuldu. Kadir  Pektaş hocamız kültür bakanlığı adına Bitlis Mezar taşlarını kazmış, bu taşları okumuş ve  " Bitlis Mezar taşları " adıyla kültür bakanlığı tarafından bu kitap yayınlanmıştır.İkinci konferansımız ise ;  13 Ekim 2012 Cumartesi günü “ Mezar taşlarını Çözmek “ adıyla Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden ve hattat  sayın Yrd. Doç. Dr. Süleyman BERK  tarafından verildi. Süleyman Berk Hocamız ise İstanbul Zeytinburnu Belediyesi adına o bölgedeki 13 mezarlığın ve hazirelerin mezar taşlarını okumuş ve “ Zamanı Aşan taşlar “ adıyla kitaplaştırmıştır.

 • Pektaşla hatıra

 • Pektaş slaydı

 • Pektaş konferansı

 • Berk dinleyicisi

 • Berk salonu

 • Berk Konferansı
İSTANBUL REHBERLERİ KONFERANSIDerneğimiz 2013 Yılında da bu konferanslara devam etmiş ancak bu sefer dernek başkanımız Mahmut Ökçesiz aldığı konferans davetlerine icabet ederek ülkemizin değişik yerlerinde  yaptığı proje çalışmalarını anlatmış ve Türk Mezar taşları konusunda toplumu aydınlatıcı bilgiler vermiştir. Bu konferansların ilki  16 Şubat 2013   Cumartesi günü  İstanbul Rehberler Odası-İRO daveti üzerine profesyonel Turist rehberlerine Nuri Osmaniye’deki Handicraft halı mağazasının konferans salonunda verilmiştir. Saba bölümünde iki saati aşkın bir sunum gerçekleştirilmiş ve öğle yemeğinden sonra yakınlardaki cami hazireleri ve Çemberlitaş II. Mahmut Türbesindeki mezar taşları tatbiki olarak katılımcılara açıklamalı olarak gösterilmiştir.


EDİRNE REHBERLER ODASI KONFERANSIDernek başkanımız sayın Mahmut Ökçesiz sadece Kuşadası ve çevresinden değil yurdun her yanından davetler almaya başlamış ve 2014 yılında da bu konferanslarına devam etmiştir. 2014 yılı Nisan ayında Edirne ilimizden bir davet almış ve Edirne Rehberlerinden sayın Mehmet Ali Ceran beyin davetlisi olarak konferans vermek için bu güzide serhat şehrimize konuk olmuştur. 13 Nisan 2014 Pazartesi günü  Edirne  Park Otel Konferans salonunda 3 saatlik bir sunumla mezar taşlarını anlatmış ve katılımcıların sorularını cevaplandırmıştır.

İSTANBUL HOCA AHMET YESEVİ DERNEĞİ KONFERANSIİstanbul konferanslarımızın bir diğeri ise Küçük Ayasofya’da bulunan  Hoca Ahmet Yesevi  vakfında oldu. 17 Nisan 2014 Pazar günü dernek başkanımız Mahmut Ökçesiz tarafından Osmanlı Mezar taşları konferansı sunum eşliğinde verildi ve davetliler tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi.

 • Türk dünyası

 • Yesevi sevdalıları

 • Bülent Ertem

 • Hatıra resmi
DENİZLİ NAKIŞLI CAMİLERİ KONFERANSI2014 yılının sonlarına doğru ise yine dernek başkanımız Mahmut Ökçesiz başka bir konuda konferans vermesi için davet edilmiş ve 10 Ekim 2014 Cumartesi günü Kuşadası Derici Otel’de  “ Denizli Bölgesi Nakışlı Camileri “ adlı konferans ile Batı Anadolu yöresinde çok bulunan ve bilhassa Denizli’de yoğunlaşan  Bektaşi Tekkelerinden camiye çevrilmiş 13 adet Nakışlı Camiler hakkında bilgiler vermiş ve güzel bir sunumla konferansını renklendirmiştir. Denizli Nakışlı Camiler konferansı Kuşadası genelinde büyük yankılar yapmış ve beğeni toplamıştır.

 • Sunum yaparken

 • Konferas verirken

 • Nakışlı camiler

 • Dinleyici memnunTÜRK DÜNYASI MASAL ANLATMA KONFERANSIKuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği’nin Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü Türk Halk Bilimi Bölümü  işbirliği ile  gerçekleştirilen "Zaman Zaman İçinde;  Masal Anlatıcılığı Eğitimi"   icra edildi. Masal Abla Projesi’nin ilk uygulaması olan  bu etkinlik 08 Ocak 2016 günü Kuşadası'nda Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda  düzenlendi . Türk Dünyası Araştırma Enstitü başkan yardımcısı Doç. Dr. Muvaffak DURANLI  başkanlığındaki heyette , Yrd. Doç. Dr. Rabia UÇKUN   hocamızın yönetiminde  Asuman, Fatoş, Selnur ve Onur adlı uzman masal anlatıcıları  görev aldı. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren ve İlkbahar-Yaz-Sonbahar-Kış mevsimlerinin her bir masal anlatıcısı tarafından masallarla anlatıldığı bu etkinlik Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğrencileri tarafından dikkatle izlendi. İlçe Müftüsü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Okul müdürleri ve kalabalık bir davetli gurubunun katıldığı bu etkinlik sonunda  okul yönetimi ve enstitü ile işbirliği halinde  “ Masal Abla “ adlı  önümüzdeki yıl bir proje yapılmasına karar verildi. Bu proje çerçevesinde seçilecek  20 Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişim Eğitimi son sınıf öğrencisi  bir ay süre ile masal anlatma eğitimi alacaklar ve mezun oldukları zaman ana okulları ve kreşlerde istihdam edilebileceklerdir.

 • Masalcı Fatoş

 • Masalcı Selnur

 • Masal Hatırası

 • Masal ekibiTÜRSAB  TÜRK MEZAR TAŞLARI KÜLTÜR TURLARI KONFERANSI
04 Haziran 2015 tarihinde  TÜRSAB- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin- daveti üzerine derneğimiz adına başkanımız  İstanbul  Şişli TÜRSAB binasında “ Türk Mezar Taşları Kültür Turları “   konusunda  TÜRSAB Kültür Komitesi Üyelerinden 35 kişilik bir gurubu konferans vermiştir. Türklerde defin kültürü, Kurgan mezarlar, Selçuklu ve Beylikler dönemi mezarları, Kümbet, Türbe, Osmanlı  dönemleri defin kültürü, Yeniçeri Mezar Taşları, Mezar Taşları Kültür Tur Paketleri, vb.  konularda  seyahat acentelerinin kültür  müdürlerine üç saati aşkın bir konferans verildi ve soruları cevaplandırıldı.

 • Kültür komitesi

 • Acente müdürleri

 • Mahmut Ökçesiz

 • Denizci mezarları

 • Bursa Osmanlı

 • Denizli Türk

 

 

 

  

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret343253
Köşe Yazıları
Hava Durumu